Тиждень української писемності та мови в Острозькій академії

07.11.2014

День писемності та мови відзначають в Україні 9 листопада. Утім в Острозькій академії святкування тривало понад тиждень.

«У нашому університеті щорічно намагаються наголосити на тому, що питання мови є дуже важливим, особливо в сучасних реаліях. Цікаво те, що ініціаторами багатьох заходів були самі студенти. Звісно, вони готувалися до святкування за сприяння кафедри, але робили все з ентузіазмом. У науковому плані найважливішим заходом була конференція, на яку приїхали представники з Ялти, Вінниці, Харкова та інших міст. У нас уже є гості, які щорічно приїздять на цю конференцію. Мені здається, нам усе вдалося, тиждень був дуже насиченим й цікавим»,

розповіла викладач кафедри української мови і літератури Зоя Столяр.

Почалося вшанування української мови та писемності третього листопада з «поетичної сушки» — в одному з коридорів Острозької академії організатори повісили нитки з прищепками, щоб усі охочі могли прикріпити до них свої вірші. «Поетична сушка» продовжувалася весь тиждень, як і акція «Наголошуй правильно» — на дошках оголошень усіх факультетів студенти розмістили плакати зі словами, вимову яких студенти порушують найчастіше, і позначили правильні наголоси.

Одним із основних заходів, приурочених до Дня писемності, стала акція «Тут слухають UA». Учасники акції дорогою додому даруватимуть водіям громадського транспорту диски з україномовною музикою — альтернативу російській поп-музиці. Схожі акції студентами Острозької академії проводилися уже неодноразово. Утім інновацією цьогорічного заходу стане розміщення учасниками на особистих сторінках у соціальних мережах «селфі» з водіями. Цей запис вони позначатимуть хештегом #тутслухаютьua (#тутслухаютьюа) із зазначенням назви рейсу автобуса, водій якого відтепер вмикатиме в салоні україномовну музику.

«Почути українську музику в транспорті чи в інших громадських місцях фактично неможливо. Тому ми намагаємося привернути увагу до українського. Акція спрямована на популяризацію української мови серед громадськості і є безстроковою»,

розповів співорганізатор акції, голова ГО «Братство спудеїв» Данило Плахотін.

Перший диск студенти разом із ректором НаУОА Ігорем Пасічником вручили водієві автобуса «Острог—Рівне».

Наступна акція — «Захищайте свічечку крихітної букви «Ї»: організатори розповсюджували наліпки та закладки із зображенням літери «Ї». Для написання «Академічного оповідання» в центральному корпусі університету були розміщені паперові стенди. Упродовж дня всі охочі могли дописати на них одне будь-яке речення. Потім отриманий текст відредагують та опублікують на сайті Національного університету «Острозька академія».

«Студенти — молодці. Це дуже цікавий захід. Я задав патріотичну тему, а ви вже можете її продовжувати або писати про будь-що інше»,

сказав ректор Ігор Пасічник, який своїм реченням розпочав оповідання.

Продовжив низку урочистостей «Лінгвісичний КВК». Змагання складалося з чотирьох частин. Спочатку кожна команда мала представити себе. Наступний конкурс — «біатлон» — полягав у тому, що учасники команд «стріляли» жартами, а журі після кожного кола знімало з дистанції менш вподобану команду. Команда-переможець отримала найвищий бал. Після цього студенти виконали перед глядачами «домашнє завдання» — найтриваліший конкурс, під час якого команди ставили смішні мініатюри на різні теми. У «розминці» учасники продемонстрували своє вміння імпровізувати: члени журі ставили питання, а студентам упродовж тридцяти секунд потрібно було вигадати цікаву й дотепну відповідь. За результатами оцінювання, переможцем лінгвістичного КВК стала команда «Yoo-гурт».

«Укотре тішуся, що я тут. Такі конкурси — один із найкращих способів вивчення мови. Було дуже цікаво, смішно. Дякуємо вам, дорогі наші студенти»,

сказав після закінчення КВК один із членів журі, кандидат філологічних наук Юрій Миненко.

Театральна студія «Дивись!» теж не залишилася осторонь і зробила свій внесок у святкування, презентувавши уривок із п’єси Т. Чубая «Вертеп».

6-7 листопада відбулася ІV всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми культури української мови й мовлення». Участь у ній взяли науковці з усіх куточків України. Конференція була поділена на п’ять секцій: «Специфіка мовних норм на фонетичному й лексичному рівнях», «Культуромовні особливості граматичного ладу української мови», «Пріоритетні напрями розвитку шкільної лінгводидактики», «Інноватика лінгвістичної освіти у ВНЗ», «Філософська проблематика в українській літературі». Матеріали конференції опубліковано у науковому збірнику.

Також у рамках відзначення тижня української писемності та мови відбувся виступ ансамблю скрипалів та декламаторів «Мелодія українського слова» та тренінг з ораторського мистецтва «Майстерність сучасного українського ритора».

«Найбільше запам’яталося академічне оповідання. Також сподобалась „Поетична сушка“. Я не знала, що в нас є так багато талановитих студентів. Ще я брала участь у лінгвістичному КВК. Цей захід залишив море емоцій, наша команда перемогла. Це чудово. А ще запам’яталась наукова конференція: багато нових і цікавих фактів, гостей. Цьогоріч тиждень писемності був справді довгоочікуваним»,

поділилася враженнями студентка спеціальності «Українська філологія» Вікторія Куляша.

Теги: день писемності, Острозька академія, гуманітарний факультет, Братство спудеїв, Пасічник, Каламаж, культурно-мистецький центр