Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

Історія та сучасність університету

Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Заснував академію у 1576 році князь Василь-Костянтин Острозький. Велику суму коштів на розбудову академії надала його племінниця — княжна Гальшка Острозька. В основу діяльності Острозької академії було покладено традиційне для середньовічної Європи, однак цілком незвичне для українського шкільництва, вивчення семи вільних наук (граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, музики, астрономії), а також вищих наук: філософії, богослів’я, медицини. Спудеї Острозької академії опановували п’ять мов: слов’янську, польську, давньоєврейську, грецьку, латинську. Унікальність та оригінальність цього вищого закладу освіти виявилися й у тому, що тут уперше поєдналися два типи культур: візантійська і західноєвропейська. З Острозькою академією пов’язується ренесанс українського народу.

В острозькому культурному осередку разом з академією постало найпотужніше тогочасне українське видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова (Федоровича). Тут побачили світ греко-слов’янський «Буквар» — перший український підручник (1578); Новий Завіт (1580); «Книжка събраніє вєщєй нужнейших...» Тимофія Михайловича — перший в історії кириличної поліграфії покажчик стародрукованих текстів; "Хронологія"(1581) Андрія Римші — перший в Україні друкований поетичний твір; шедевр давньоукраїнської поліграфії, перша повна слов’яномовна "Острозька Біблія«(1581); визначні полемічні праці «Ключ царства небесного», "Календар римський новий«(1587) Герасима Смотрицького, «Апокрисис» Христофора Філарета тощо. Учень Острозької академії Мелетій Смотрицький написав першу фундаментальну слов’янську «Граматику» (1619), яку М.Ломоносов назвав «вратами ученості».

Викладацькою діяльністю в академії займалися: літератор Дем’ян Наливайко (брат Северина, ватажка козацько-селянського повстання 1593-1596 рр.); грецький вчений та релігійний діяч, випускник Падуанської академії Кирило Лукарис (певний час ректор академії, згодом Олександрійський, а пізніше — Константинопольський патріарх); астроном, математик, доктор медицини, випускник Краківського і Падуанського університетів Ян Лятош; грецький вчений і релігійний діяч Емануїл Мосхопуло; випускник Падуанської академії Никифор Парасхос-Кантакузен та інші. Першим ректором академії був Герасим Смотрицький — видатний освітній та культурний діяч, педагог, письменник-полеміст, поет.

Серед випускників академії — гетьман війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний, перший ректор київської братської школи Іов Борецький, лаврський архімандрит Єлисей Плетенецький, письменник Мелетій Смотрицький, автор знаменитої «Палінодії» Захарія Копистенський, відомий церковний і культурний діяч Ісакія Борискович та ін.

Острозька академія припинила своє існування у 1636 році. Однак результати її діяльності не зникли безслідно. Сформований тут тип вищого навчального закладу був перенесений до Києва, звідки поширився до Молдавії та Москви.

Хроніка відродження Острозької академії в незалежній Україні починається у 1994 році з Указу Президента України. Завдяки наступним указам Президента України розбудова Острозької академії набрала нових обертів.

У жовтні 2000 року Острозька академія отримала статус національного університету, а 23 серпня 2003 року був оприлюднений Указ Президента України, згідно з яким Національний університет «Острозька академія» переходив під патронат Президента України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 798, НаУОА надано статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу.

Мовою освітнього процесу Національного університету «Острозька академія» є державна (українська мова).

Острозька академія відзначена 27-м призом «За якість» від Міжнародного трейд-клубу лідерів торгівлі у Парижі за активний розвиток і впровадження норм європейської освіти в життя, а також є членом Європейської асоціації університетів. Міністерство освіти України відзначило НаУОА дипломом за інноваційний розвиток освіти та сучасні педагогічні технології та Дипломом за організацію студентської науково-дослідної роботи.

Національний університет «Острозька академія» є членом Європейської Асоціації Університетів з 2010 року, членом Консорціуму українських університетів та Варшавського Університету, а також член Східноєвропейської мережі університетів. У 2014 році Острозька академія увійшла в десятку рейтингу прозорості національних університетів (Центр дослідження суспільства).

За результатами моніторингу веб-сайтів вищих навчальних закладів України, проведеного у 2014 році експертами Громадянської мережі ОПОРА, офіційний сайт Національного університету «Острозька академія» потрапив на п’яту сходинку цього рейтингу (серед офіційних інтернет-сторінок 274 вишів).

У 2014 році університет занесений до Книги рекордів Гіннеса у номінації «Найдовший поетичний марафон» за проведення безперервного 456 годинного марафону читання «Кобзаря» до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.


У 2016 році Верховна Рада України прийняла Постанову (від 2 лютого 2016 року №971-VIII) про урочисте відзначення на державному рівні у 2016 році 440-річчя з часу заснування Острозької слов'яно-греко-латинської академії.

З нагоди 440-річниці заснування Острозької академії було відкрито тріумфальну арку перед університетом. НаУОА відвідав президент України Петро Порошенко.


У 2017 році започатковано «Острог Forum» - платформу для публічного обговорення ключових соціальних, культурних та політичних проблем України.

Острозькій академії вже усьоме вдалося встановити рекорд України у категорії «Масові заходи» - під час відкриття Х Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» в НаУОА прочитали молитву «Отче Наш» 24 мовами.

Острозька академія увійшла до числа найкращих українських вищих навчальних закладів за результатами дослідження, яке провів один за найкомпетентніших міжнародних рейтингів — U-Multirank.


У 2018 році Острозька академія — у п'ятірці серед університетів України міжнародного рейтингу RUR

13 червня 2018 р Острозька академія встановила Рекорд України у категорії "Масові заходи" - безперервне читання поезії української мовою.


У 2019 році з нагоди 25-ї річниці відродження Острозької академії вийшло друком третє видання енциклопедії “Острозька академія”.

В рамках відзначення 25-річчя відродження Острозької академії відбулося урочисте відкриття нового навчального корпусу університету. Автор проєкту — архітектор Мирослав Чабак. Проект реалізовувався протягом 10-ти років і був підтриманий меценатами Острозької академії, а також отримав значну державну фінансову підтримку за сприяння народного депутата Олега Ляшка, міністра освіти і науки Лілії Гриневич, прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана.

23 лютого 2019 встановлено черговий Рекорд України у категорії "Масові заходи" - найбільша кількість учасників одночасної зустрічі представників дипломатичного корпусу та співробітників іноземних дипломатичних і консульських установ у закладі вищої освіти

26 січня 2019 р. в Острозькій академії вдесяте встановлено Рекорд України у категорії "Масові заходи" - найширше представлення християнських релігійних конфесій України та світських творчих колективів у прославленні Новонародженого Ісуса Христа.

Острозька академія вдруге встановила рекорд до Книги рекордів Гіннеса за наймасовішу лекцію з археології.

У співпраці НаУОА та Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв в Україні під керівництвом Павла Кривоноса було започатковано проведення щорічних дипломатичних форумів. Уперше на платформі ЗВО щороку одночасно зустрічаються представники дипломатичного корпусу та співробітники іноземних дипломатичних і консульських установ.


У 2020 році Національний університет «Острозька академія» посів десяту сходинку серед українських класичних університетів у міжнародному рейтингу uniRank.

Острозька академія перемогла в конкурсі «Програма вдосконалення викладання у вищій освіті».

Острозька академія – серед лідерів рейтингу TIMES HIGHER EDUCATION – IMPACT RANKING 2020.

Острозька академія в топ-5 українських університетів відповідно до міжнародного рейтингу CLARIVATE ANALYTICS RUR.

В Національному університеті «Острозька академія» розпочато реалізацію нової експериментальної театральної програми з акторської майстерності та режисури – «Культурологія і метатеатр».

Національний університет «Острозька академія» увійшов в десятку найкращих українських університетів у сфері екологічної стійкості за результатами UI GreenMetric World University Ranking 2020 року.


У 2021 році урочисте відзначення 445 річчя Острозької академії. В рамках відзначення було оновлено ключову експозицію Музею історії НаУОА.

Острозька академія – у двадцятці найкращих університетів України.

В Острозькій академії відкрили Лабораторію досліджень гібридних загроз національній безпеці.

Острозька академія – лідер THE Impact Rankings 2021.

Острозька академія – серед лідерів державних ЗВО України за середнім конкурсним балом абітурієнтів.

Острозька академія – у ТОП-25 закладів вищої освіти за кількістю проєктів Еразмус+.