Конкурс філософського есе

Кафедра культурології та філософії Національного університету «Острозька академія» запрошує студентів взяти участь у конкурсі філософського есе, який проводиться в рамках відзначення Всесвітнього дня філософії за регламентом ЮНЕСКО.

Цього року загальним предметом для рефлексій стане філософія Блеза Паскаля. Темою есе необхідно обрати один із висловів французького мислителя:

1. «Людина — найменша билинка в природі, але билинка мисляча. Не потрібно озброюватися усім Всесвітом, щоб розчавити її. Для її умертвіння достатньо незначного випаровування, однієї краплі води. Але нехай Всесвіт розчавить її, людина стане ще більш високою та благороднішою за свого вбивцю, оскільки вона усвідомлює свою смерть; Всесвіт же не відає про свою перевагу над людиною».

2. «Найбільш вражаюче в людській природі, це протилежності, які виявляються в ній в стосунку до усього. Людина створена для пізнання істини, вона палко її бажає, вона шукає її, але в цих пошуках втрачає шлях, приходить до замішання такою мірою, що здобута істина легко може бути заперечена».

3. «Якщо людина не створена для Бога, то чому вона щаслива лише в Бозі? Якщо людина створена для Бога, то чому так чинить опір Богові?»

4. «Ми любимо не людину, а її властивості. Не знущаймося над тими, хто вимагає, аби поважали його чини та посади, окільки і ми завжди любимо людину за властивості, отримані нею в нетривале володіння».

5. «Споглядаюи засліплення і вбогість людини перед лицем мовчазного Всесвіту, людину, що полишена світла, віддану самій собі, покинуту в цьому закутку Всесвіту, яка не знає, хто її сюди послав, навіщо вона тут знаходиться або що буде з нею, коли вона помре, яка нездатна нічого зрозуміти, — я починаю здригатися від страху».

6. «Докази, до яких людина додумалася сама. За звичай, вони здаються їй більш переконливими, аніж ті, які прийшли в голову іншим».

Об’єм есе — 2-3 сторінки друкованого тексту (А4, поля — 2 см., шрифт — 14, інтервал — 1,5).

Есе слід подавати на кафедру культурології та філософії Острозької академії до 10 листопада 2011 року. Найкращі роботи будуть опубліковані на сайті www.kulturolog.org.ua Переможці у конкурсі будуть нагороджені призами.