До 450-річчя Національного університету «Острозька академія» упродовж 8-9 травня відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Філософія освіти в Україні».
Організаторами конференції, крім Національного університету «Острозька академія», є Національна академія педагогічних наук України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди й Українське товариство філософії освіти імені Марії Култаєвої.
Із вітальними словами звернулися: президент Національного університету «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник; академік-секретар відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, доктор філософських наук, професор Петро Саух; доктор філософських наук, професор, ректор Харківського педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Юрій Бойчук; голова Українського товариства філософії освіти імені Марії Култаєвої, доктор філософських наук, професор Михайло Бойченко; проректор із науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія», доктор філософських наук, професор Дмитро Шевчук.
«Це закономірно, що ми сьогодні говоримо про філософію освіти саме у стінах Острозької академії – першого закладу вищої освіти Східної Європи. Учасники заходу будуть порушувати питання розвитку філософії освіти, зокрема й філософії освіти, яка ґрунтується на досягненнях Острозької академії. Тому бажаю, щоб ваші думки мали резонанс і щоб підсумком конференції була спільна ідея, пов'язана з розвитком філософії освіти в Україні»,
«Роль і значущість конференції та представлених на ній доповідей важко переоцінити. Тим паче, що вони певною мірою пов'язані з традиціями, закладеними 450 років тому у знаменитій Острозькій академії. Бажаю всім учасникам плідної роботи, творчої наснаги, неспокою думки, креативних ідей у ході дискусій під надихаючим покровом Острозької академії»,
«Тематика сьогоднішньої конференції дуже важлива, оскільки філософія освіти відіграє основну роль у трансформації вітчизняної освіти, її переходу до європейських стандартів, адаптації до глобалізаційних викликів, до викликів інформаційного суспільства і умов воєнного стану. Вона визначає сучасну методологію освіти, перехід від традиційних парадигм до інноваційних підходів в освіті і вихованні. Важливою функцією сучасної філософії освіти є трансляція нового гуманізму, яка ставить особистість у центр освітнього процесу, дозволяє інтегрувати українські освітні традиції з європейським і світовим досвідом, проєктує моделі майбутнього, формує національну ідентичність освіченого українця»,
«Зараз Українське товариство філософії освіти імені Марії Култаєвої працює над реєстрацією власного спеціального фахового журналу. Тому запрошуємо вас подавати найбільш важливі концептуальні доповіді як статті для публікації. Ми їх будемо друкувати як повноцінне наукове видання»,
«Ця конференція закономірно стає частиною дискурсу, який сформувався в Острозькій академії, де починалася історія вищої освіти в Україні. Ми відчуваємо своєрідне покликання – обговорювати проблематику, пов’язану з розвитком освіти, зокрема й вищої, а також місією університету. Сьогодні ви матимете хорошу нагоду познайомитися з історією Острозької академії та тими дослідженнями й популяризаційними заходами, які ми проводимо для того, щоб багата традиція Острогіани була представлена й поцінована в Україні»,
Розпочалася конференція із пленарного засідання. Згодом учасники долучилися до проведення круглого столу «Місії сучасного університету», а також працювали у трьох секціях: «Філософія освіти в Україні і світі», «Політична філософія і проблеми освіти» та «Історія і сучасність української філософії».
Під час заходу говорили про українську традицію філософії освіти, засновників української філософії в Острозькій академії, сучасну парадигму освіти (пошуки і знахідки), роль освіти в протистоянні сучасним гібридним загрозам, філософію лідерства, освіту в часи штучного інтелекту (софію і софістикованість).
За результатами роботи Всеукраїнської конференції буде виданий електронний збірник тез, із яким можна ознайомитися в репозитарії Наукової бібліотеки Острозької академії.
До слова, під час конференції відбулося підписання меморандуму про співпрацю між Національним університетом «Острозька академія» та Українським товариством філософії освіти імені Марії Култаєвої.

















