22-23 травня в межах реалізації проєкту Жана Моне «Громадянське суспільство у процесі вирішення конфліктів: досвід ЄС для України» в Національному університеті «Острозька академія» відбулася XVІІІ Міжнародна наукова конференція «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур».
Помічниця ректора з проєктної діяльності НаУОА, кандидатка наук з державного управління, доцентка, керівниця проєкту Олена Шершньова зазначила, що в сучасних умовах, коли особистість та її ідентичність стали мішенню інформаційних війн, пропаганди й політичних маніпуляцій, осмислення її природи, стійкості та трансформацій набуває особливого значення.
«Наша конференція ставить у фокус дослідження ті складні й багатовимірні процеси, що впливають на культурну самосвідомість особистості й суспільства загалом. Ми маємо гарну історію залучення професійних спікерів і дослідників ідентичності вже 18 років поспіль. А саме сьогодні висловлюємо слова вдячності за таку можливість фахово поспілкуватись нашому донору! Конференція проводиться за співфінансування Європейського Союзу й підкреслює його спрямованість на промоцію європейських цінностей – діалогу, толерантності, солідарності й прав людини. Щиро запрошуємо наступного року долучатись вже до XІХ Міжнародної наукової конференції «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур»!»
Участь у конференції взяли дослідники, викладачі, молоді вчені, студенти, представники професійних спільнот і громадянського суспільства.
Робота конференції відбулася за такими основними напрямами:
- Ідентичність та громадянське суспільство.
- Модерні та постмодерні пошуки ідентичності: досвід ЄС.
- Проблема співвідношення глобальних і локальних ідентичностей.
- Протиборство ідентичностей в сучасному суспільстві: політичних, національних, культурних, релігійних та ін.
- Стійкість ідентичностей в умовах гібридних конфліктів.
- Ідентичності української культури.
- Філософська ревізія культурної ідентичності.
Завідувачка кафедри філософії та культурного менеджменту, докторка філософських наук, доцентка Марія Петрушкевич розповіла, що конференція має дуже тривалу історію:
«Традиційно викладачі кафедри філософії, а тепер і культурного менеджменту, обговорювали теми, які їх найбільше цікавили: теорію культури, історію української і світової культур, фольклористику, народознавство, релігієзнавство, класичну й некласичну філософію, тобто питання гуманітарної сфери. Коли б ми не проводили конференцію, завжди її тема є актуальною. Цей захід – чудова нагода поділитися своїми думками, науковими дослідженнями й доробками. Бажаю учасникам плідних дискусій і сподіваюся, що кожен отримає додаткові стимули для роботи й наукового життя».
Зокрема під час конференції говорили про медіа, наративи, ідентичність і те, як сучасні гібридні конфлікти трансформують культурний простір; порівняльний аналіз ціннісних домінант у різних типах українських інтернет-медіа (новинні сайти, блоги, telegram-канали, youtube-канали); культурні бар'єри комунікації в європейських суспільствах; кластеризацію та стале відновлення; трансформацію православної ідентичності громадян за часів незалежності України.
За результатами планується видання матеріалів конференції.
Нагадаємо, що проєкт «Громадянське суспільство у процесі вирішення конфліктів: досвід ЄС для України» (101084973 — EURoCoRP — ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH) реалізується Національним університетом «Острозька академія» за співфінансування Європейського Союзу і має на меті популяризувати цінності громадянського суспільства ЄС у процесі розв’язання конфліктів та підвищити обізнаність щодо сучасних конфліктів гібридного типу.