15 травня в межах Днів науки в Науковій бібліотеці Національного університету «Острозька академія» відбулася презентація монографії «Ключі фентезійного сторітелінгу. Літературознавчі етюди». Авторкою є кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики та PR менеджменту Зоряна Годунок.
На початку заходу пані Зоряна представила загальні упередження, які спричиняють негативне враження щодо фентезі серед української авдиторії й науковців, і спростувала їх:
- фентезі – це лише дракони, ельфи й мечі;
- фентезі є «другорядним» жанром порівняно зі «серйозною» літературою;
- фентезі – це тільки дитяча література або література 18+;
- фентезі – це завжди про обраного, який переможе всіх і якому вдається все, за що б він не брався;
- жанр заснований на втечі у вигадане, а не на інтелектуальному пошуку;
- читачі фентезі інфантильні або соціально неадаптовані.
Друга частина заходу – це безпосередньо презентація монографії, яка, за словами авторки, є спробою показати, що фентезі як жанр має свою цінність, рівнозначну цінності інших жанрів.
«Монографія вперше деконструює структуру жанру, бо матеріалом дослідження були фентезі різних видів й авдиторії. Намагаючись проаналізувати їх, я хотіла знайти типову структуру, повторювану й відтворювану з тексту в текст. Вважаю, що мені це вдалося. В українському літературознавстві це унікальна книга. Щиро дякую Острозькій академії за надання ґранту й те, що підтримала моє бажання досліджувати те, що мені подобається»,
Також пані Зоряна розповіла, що монографія складається з кількох розділів, які інформують читача про структурні елементи кожного фентезі та найбільш популярні й прочитувані мотиви, у межах яких діють персонажі. Завершальний розділ акумулює структурні елементи й мотиви фентезі в цілісну історію.
«Монографія Зоряни Валентинівни є важливим внеском у розвиток досліджень жанрової літератури, зокрема фентезі, яке чомусь вважається несерйозним жанром, а тому не вартим академічної уваги предметом. Відповідно, це дослідження уможливить руйнування міфів і стереотипів щодо вкрай цікавого й не завжди очевидного жанру, який насправді може не менше сказати про сучасне суспільство, аніж так звана «висока полиця». Переконаний, що в подальшому будуть тільки збільшуватись подібні дослідження, адже фентезі досі розвивається, набуває нових структурних і проблемних вимірів»,
Директорка Наукової бібліотеки Острозької академії Галина Цеп’юк зауважила:
«Жанр фентезі є достатньо популярним серед наших студентів і читачів. Авторка детально й доступно розповіла про проблеми дослідження в літературознавстві, що дало змогу по-новому зрозуміти основні моменти фентезійного жанру. Авдиторія тепло й зацікавлено прийняла презентацію, що сприяло дискусії та обговоренню прочитаних фентезійних творів. Пані Зоряна розвіяла міф про несерйозність жанру й запевнила нас, що це є самостійний та популярний жанр, який розвивається та стає в один ряд із кращими напрямами художньої літератури».
До слова, монографія підготовлена в межах наукового проєкту, профінансованого ґрантом Національного університету «Острозька академія». Основна мета проєкту – стимулювати проведення фундаментальних і прикладних досліджень в університеті.