15 травня в межах Днів науки в Національному університеті «Острозька академія» відбувся круглий стіл «Культурний діалог у часи постправди: європейські уроки для України». Модерував зустріч проректор із науково-педагогічної роботи, доктор філософських наук, професор Дмитро Шевчук.
«Вітаю всіх учасників круглого столу, який присвячений надзвичайно актуальній і важливій тематиці діалогу в контексті постправди. Спікери нашого заходу представляють різні сфери: журналістику, антропологію, етнографію, релігієзнавство, філософію. Завдяки цьому ми зможемо детальніше обговорити й представити проблематику постправди в умовах сучасного світу»,
Спікерами заходу були:
- Вікторія Романюк – директорка Могилянської школи журналістики, доцентка;
- Стефан Іжак – доктор філософії Університету Святих Кирила і Мефодія в Трнаві (Словаччина);
- Роман Шулик – завідувач кафедри журналістики та PR-менеджменту НаУОА, кандидат філологічних наук, доцент;
- Зоряна Годунок – кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики та PR-менеджменту НаУОА;
- Сергій Штурхецький – кандидат наук із державного управління, доцент кафедри журналістики та PR-менеджменту НаУОА;
- Ярослав Лукасік – керівник Християнської відкритої академії, аспірант кафедри філософії та культурного менеджменту НаУОА.
Під час круглого столу говорили про російські наративи в міжкультурній комунікації в умовах інформаційної війни, ШІ-згенеровану дезінформацію як виклик міжкультурній комунікації, роль публічних мовників у підтримці ціннісно-орієнтованого культурного діалогу та російський інформаційний вплив у Словаччині.
«Тематика постправди вже давно вийшла за межі академічних дискусій і стала частиною нашої повсякденної реальності. Саме тому ми, як кафедра журналістики та PR-менеджменту, вважаємо за необхідне ініціювати платформи для осмислення цих викликів у міждисциплінарному колі. Круглий стіл об’єднав фахівців із різних сфер гуманітаристики, що дало змогу глибше осмислити, як змінюється комунікація, сприйняття правди й довіри в суспільстві. Подібні події – це крок до розбудови критичного мислення та медіаграмотності, які є визначальними компетенціями не лише для журналістів, а й для всіх учасників сучасного інформаційного простору»,
Враженнями від заходу поділилася помічниця ректора з проєктної діяльності, кандидатка наук із державного управління, доцентка кафедри журналістики та PR-менеджменту Олена Шершньова:
«У контексті війни, інформаційного терору і щораз більшої втоми суспільства, усвідомлення механізмів постправди є не лише академічним викликом, а й елементом національної безпеки. Круглий стіл відкрив простір для глибокого осмислення природи постправди як складного соціокультурного явища, що спотворює реальність, розмиває межі між правдою й вигадкою та підриває довіру до традиційних інституцій. Проведення такого заходу – це не просто важлива подія, а один із кроків до формування інформаційно стійкого й відповідального громадянського суспільства».