Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

Military Law School в Острозькій академії

16 квітня 2025 р.

Упродовж 12-13 квітня на базі Національного університету «Острозька академія» відбулася Military Law School, мета якої – допомогти студентам спеціальності «Право» покращити знання у військовому праві та його практичному застосуванні. Організатори – осередки Європейської асоціації студентів права ELSA Ostroh та ELSA Lutsk.

Президент ELSA Ostroh, студент 4-го курсу спеціальності «Право» НаУОА Тарас Пилипчук звернувся із вступним словом:

«У цей непростий час, коли наша країна щоденно виборює своє право на свободу, незалежність і життя, ми зібралися як представники юридичної спільноти, які мають знання, голос і силу, що здатні впливати. Бо в країні, яка бореться за своє майбутнє, кожне слово права має вагу, яка вимірюється не лише законами, але й людськими долями. Ми організували цей захід, щоб дати студентам юридичних факультетів не тільки теоретичні знання, а й глибоке розуміння того, чим є військове право в Україні на сьогодні, які його реальне застосування, вплив на життя військовослужбовців і роль у формуванні справедливості – не як абстракції, а як практики».

Із вітальними словами звернулися також директор Навчально-наукового інституту права ім. І. Малиновського, кандидат юридичних наук, доцент Олег Герасимчук і заступник Острозького міського голови Тарас Хмарук.

«Щиро вітаю всіх учасників Military Law School. Дуже приємно вкотре вітати й випускників Національного університету «Острозька академія» у стінах рідної альма-матер, сьогодні вже як спікерів. Сподіваюся, що цей захід буде корисним для вас і ви зможете отримати всі необхідні знання з військового права, щоб ефективно застосовувати їх на практиці»,

зазначив Олег Герасимчук.

Під час заходу учасники мали можливість дізнатися про основи військового права в Україні та його застосування, зміни в законодавстві у сфері військової служби, найактуальніші порушення прав військовослужбовців і їх вирішення, правильне складання юридичних документів у військовій сфері тощо.

Перший день було присвячено темі захисту прав військовослужбовців і цивільних осіб. Зокрема відбулася панельна дискусія «Реалізація прав військовослужбовців», спікерами якої стали:

  • військова юристка, помічниця командира з правової роботи, учасниця бойових дій Анна Герасимчук, тема виступу – «Особливості статусу учасника бойових дій: практичний аспект реалізації законних прав»;
  • випускник Острозької академії, ветеран, юрист правозахисного центру для військовослужбовців «Принцип» Андрій Тетюрко, тема виступу – «Правовий навігатор: презентація інноваційної платформи для військовослужбовців»;
  • юристка правозахисного центру для військовослужбовців «Принцип» Оксана Яворська, тема виступу – «Соціально-правові гарантії військовослужбовців та механізми їх реалізації».

Докторка філософії за спеціальністю «Право», старша викладачка кафедри державно-правових дисциплін НаУОА, засновниця власного адвокатського бюро Тетяна Бевз провела практичний воркшоп на тему «Механізми захисту прав військовослужбовців». Також відбулася інтерактивна сесія з практичними кейсами щодо складання скарг і заяв до національних та міжнародних органів.

Старша юристка, адвокатка АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», координаторка проєкту «Захист» Ганна Рудь розповіла учасникам про свій досвід допомоги pro bono ветеранам війни. У юридичній компанії, де вона працює, таким чином було прийнято за принцип «ти або на війні, або для війни», і тому частину свого часу адвокати їх фірми волонтерять задля захисту прав військових.

Упродовж другого дня основною темою виступів спікерів було питання військового права.

Адвокатка, керівниця адвокатського бюро «Олександри Стасюк» Олександра Стасюк закцентувала увагу на актуальних питаннях захисту прав цивільних осіб, військовослужбовців і членів їх сімей.

Випускниця Острозької академії, адвокатка, керівна партнерка адвокатського об'єднання «Бідюк і Партнери» Тетяна Бідюк провела майстер-клас «Основні поняття військового кримінального права» й поглиблено проаналізувала особливості військових злочинів, правового статусу військовослужбовців у кримінальному провадженні, обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність.

Завершальну лекцію провела кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри цивільно-правових дисциплін НаУОА, суддя Рівненського міського суду Рівненської області Ольга Балацька, яка розповіла про створення військових судів, механізм доступу до правосуддя військовослужбовців та членів їх сімей. Зокрема спікерка проаналізувала необхідність і перспективи відновлення системи військових судів в Україні, особливості реалізації права на доступ до правосуддя для військовослужбовців. 

«Метою нашої спільної роботи було формування відповідального, обізнаного покоління юристів, які зможуть захищати права людини навіть у найтемніші часи. Цей захід – не лише освітній, це символ того, що правнича спільнота України не стоїть осторонь. Ми поряд із тими, хто тримає зброю. Ми – ті, хто тримає право. І разом – ми сильні»,

підсумував Тарас Пилипчук.

Щиро дякуємо кожному, хто взяв участь у заході. Це ваш внесок у майбутнє, де права військових будуть не просто задекларовані, а й належно реалізовані.