Упродовж 2024 та 2025 років Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара і Навчально-науковий інститут міжнародних відносин та національної безпеки Національного університету «Острозька академія» були партнерами проведення циклу зустрічей «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?» проєкту Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин (НТІДМВ) «Жіноче обличчя дипломатії» (автор і куратор – докторка історичних наук, професорка Ірина Матяш). Всі заходи, які відбулися в рамах цього циклу, були організовані Науковим товариством історії дипломатії та міжнародних відносин за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні та за співпраці з низкою партнерських організацій з України та за кордону.
Цього навчального року зустрічі розпочалися 30 вересня 2024 р. з презентації першої частини видання «Жіноче обличчя української дипломатії. Нариси, спогади, інтерв’ю» за редакцією Ірини Матяш, співвидавцем якого стала Острозька академія, а директорка Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара НаУОА професорка Алла Атаманенко – однією з рецензенток.
Пізніше вийшла друком наступна книга – «Жінка в дипломатії. Час війни» (упорядники: Ірина Матяш, Тетяна Сибіга). У травні 2025 року на XII Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві відбулася презентація обох книг цього унікального проєкту «Жіноче обличчя в дипломатії», що покликаний висвітлити роль жінок у формуванні зовнішньої політики України та сприяти гендерній рівності в дипломатичній сфері. Презентували проєкт заступниця Міністра закордонних справ України Мар’яна Беца, очільниця Центру публічної дипломатії Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України, співзасновниця Асоціації «Подружжя українських дипломатів» Тетяна Сибіга та директорка Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС України Вікторія Ляліна-Бойко.
Навесні 2025 року розпочався новий цикл зустрічей, який включав чотири основні події. Так, 11 квітня відбулась зустріч «Дипломатія в час війни. Як протидіяти дезінформації і пропаганді?». Традиційно модерувала онлайн-зібрання Голова Правління НТІДМВ Ірина Матяш. Привітали учасників директорка Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС України Вікторія Ляліна-Бойко та координаторка проєктів – заступниця директора Фонду Ганнса Зайделя в Україні Олена Максимова. Цікавим досвідом та інтелектуальними напрацюваннями поділились професорка Манчестерського університету Ольга Онух, радник-посланник Посольства України в Болгарії, кандидатка історичних наук Анна Тертична, виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва кандидат політичних наук Тарас Жовтенко. Диспутантом виступила докторка історичних наук, професорка Алла Атаманенко.
9 травня за загальною модерацією Ірини Матяш відбулась друга зустріч циклу на тему «Що ми знаємо про Африку? Що в Африці знають про Україну?». Експертами виступили Любов Абравітова – Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР; професор Ірина Іващук – Почесний консул Республіки Сенегал в Україні, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародної економіки Західноукраїнського національного університету; професор Патрик Муфенгі Малукі – завідувач кафедри дипломатії та міжнародних досліджень Університету Найробі (Кенія); Володимир Хоманець – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Туніській Республіці, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Державі Лівія за сумісництвом, кандидат економічних наук; Олексій Сивак – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Ботсвана, кандидат політичних наук. Дискусію вели професор Олександр Цвєтков – доктор історичних наук, професор Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Норвегія (2008–2011) та професор Ігор Жалоба – доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України.
«Кожна із проведених зустрічей щоразу дозволяє дізнатися щось нове або по-новому відкрити та осмислити різні факти з історії дипломатії та міжнародних відносин, дипломатичного протоколу та етикету. Цикл заходів «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?» і проєкт «Жіноче обличчя дипломатії» є універсальними, адже це не лише доповіді, лекції, а й публікації книг, розробка інших ресурсів, до яких завжди можна звернутися. Це проєкти, які допомагають черпати кращі досвід, знання, навички від розуміння синергії офіційної та публічної дипломатій завдяки змозі комунікацій з практиками своєї справи»,
6 червня 2025 року в рамках проєкту відбулась зустріч «Права людини під час війни. Необхідні знання». Спікерками виступили Олександра Матвійчук – правозахисниця та керівниця Центру громадянських свобод, лавреатка Нобелівської премії миру за роботу своєї організації (2022) та професор Тереза Астрамович-Лейк – докторка політичних наук, професорка Університету Вармінсько-Мазурського в Ольштині, депутатка Вармінсько-Мазурського Воєводства V та VI каденції, голова комісії міжнародного співробітництва, Почесна професорка Національного університету «Львівська політехніка», членкиня Наглядової ради цього університету та професорка Національного університету «Острозька академія».
«Особисто для мене всі події, які реалізовуються в межах проєкту Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин «Жіноче обличчя дипломатії» є цікавими. Участь у серії цих заходів не лише допомогла покращити знання з міжнародних відносин, але й більше дізнатися про роль жінок у формуванні дипломатії та дво- і багатосторонніх відносин України. Змістовні доповіді від Надзвичайних і Повноважних Послів, консулів, представників українських громад у світі, аналітиків, лідерів думок, жваві дискусії, актуальні питання, що були розглянуті, надихають на подальше зацікавлення цією темою і проведення власних досліджень. Це дуже добре, що Інститут досліджень української діаспори та Інститут міжнародних відносин та національної безпеки Острозької академії долучають студентів до таких проєктів»,
Остання зустріч другого півріччя 2025 року на тему «Чи багато залежить від знання протоколу і етикету?» відбулась 11 червня. Зі вступним словом до учасників звернувся Ростислав Троненко – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Мозамбік, котрий має досвід керівництва Департаментом протоколу МЗС України. Своїми міркуваннями про важливість протоколу та етикету поділились: Оксана Драмарецька – Надзвичайний і Повноважний Посол України у Мексиканських Сполучених Штатах і за сумісництвом у Гватемалі, Коста-Риці, Белізі та Панамі; Людмила Недільська – дипломат Міністерства закордонних справ України, консул, т.в.о. Генерального консула України в Торонто (2014–2016), доцент кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Західноукраїнського національного університету, кандидат політичних наук; Олег Шамшур – заступник Міністра закордонних справ у 2004–2005 рр., Надзвичайний та Повноважний Посол України в США (2005–2010). Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції (2014–2020), Постійний Представник України при ЮНЕСКО (2014–2020); Тетяна Іжевська – Надзвичайний і Повноважний Посол України при Святому Престолі (2006–2019), при Суверенному Військовому Ордені Госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти за сумісництвом (2008–2019), сьогодні – заступник Голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
Учасники та слухачі заходів охоче задавали запитання, на які промовці давали вичерпні відповіді, що сприяло кращому розумінню заявленої тематики.
«Викладачі та студенти Острозької академії вже не вперше беруть участь у заходах із циклу «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?», які традиційно організовує наш надійний партнер Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин на чолі з докторкою історичних наук, професоркою Іриною Матяш. Це зустрічі, які дозволяють студентам вдосконалити набуті теоретичні знання, дізнатися більше секретів професійної діяльності від дипломатів-практиків, для викладачів – це гарна можливість налагодити співпрацю із колегами з інших університетів, підвищити власні знання, вміння та навички. Тішимося, що Острозька академія була серед видавців книги «Жіноче обличчя української дипломатії. Нариси, спогади, інтерв’ю». Ми не лише вчимося, розширюємо горизонти власних знань, а й долучаємось до практичних дій. Щиро дякуємо шановній пані Ірині Матяш, за багатолітню дружбу та співпрацю, вдячні високоповажним спікерам і спікеркам, які охоче ділилися своїми напрацюваннями і досвідом. Дякуємо Міністерству закордонних справ України та Фонду Ганнса Зайделя в Україні за підтримку цього проєкту і сприяння в навчанні та вихованні молодого покоління дипломатів і дипломаток. Окремі слова вдячності Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара нашого університету, який забезпечує координацію і співпрацю в межах цієї ініціативи. Впевнена, що в майбутньому проєкт успішно розвиватиметься, а ми зі своєї сторони будемо надавати підтримку для цього»,
Проведені зустрічі стали гарною комунікаційною платформою для налагодження контактів між представниками закладів вищої освіти України та зарубіжжя, посольствами, консульствами, організаціями громадського сектору. Як свідчать відгуки учасників, події в рамах циклу «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?» і проєкту «Жіноче обличчя дипломатії», це гарні можливості для професійного зростання, навчання і фахового спілкування.
***
Відеозаписи прямої трансляції зустрічей доступні на YouTube-каналі Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин:
- Презентація книги «Жіноче обличчя української дипломатії. Нариси, спогади, інтерв’ю» (30 вересня 2024 року): https://www.youtube.com/watch?v=Q9lPYirnD-s
- Онлайн-зустріч «Дипломатія в час війни. Як протидіяти дезінформації та пропаганді?» (11 квітня 2025 року): https://www.youtube.com/watch?v=RzdsmshGxnw
- Онлайн-зустріч «Що ми знаємо про Африку? Що в Африці знають про Україну?» (9 травня 2025 року): https://www.youtube.com/watch?v=iGM3v0a6vIk
- Онлайн-зустріч «Права людини під час війни. Необхідні знання» (6 червня 2025 року): https://www.youtube.com/watch?v=ikTOaIvUKng
- Онлайн-зустріч «Чи багато залежить від знання протоколу і етикету?» (11 червня 2025 року): https://www.youtube.com/watch?v=mNMKInywshE
Переглянути першу книгу «Жіноче обличчя дипломатії. Нариси, спогади, інтерв’ю» (2024) можна на сайті Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин:
https://sshdir.org.ua/zhinoche-oblychchya-ukrayinskoyi-dyplomatiyi-narysy-spogady-interv-yu-avtor-uporyad-iryna-matyash-natsionalnyj-universytet-ostrozka-akademiya-naukove-tovarystvo-istoriyi-dyplomatiyi-ta-mizhnarodnyh/