У межах Відкритого університету Острозької академії 25 листопада відбулася лекції на тему «Чому важливий розвиток культури під час війни: світоглядні коди української поезії». Спікерка - докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри філософії та культурного менеджменту Марія Петрушкевич.
Із вступним словом звернувся доктор філософських наук, професор, проректор із науково-педагогічної роботи НаУОА Дмитро Шевчук:
«Вітаю вас на черговій зустрічі в межах Відкритого університету Острозької академії. Це проєкт, який складається із циклу публічних лекцій, де кожен охочий може запропонувати певну тему й виступити з нею на широку аудиторію. Сьогодні нашою спікеркою є Марія Петрушкевич, яка закцентує свою увагу на дуже важливій темі. Є така усталена фраза: «Коли говорять гармати, музи мовчать», тобто під час війни нам потрібно звертати менше уваги на освіту, культуру, а більше – на оборону, зброю. Очевидно, що в умовах війни зброя – це пріоритет, але ми повинні також пам’ятати і про культуру».
Під час лекції спікерка розповіла про те, як за допомогою поезії українські поети реагують на виклики війни, які акценти вони роблять, а також про особливості поетичного мовлення й образів. Упродовж заходу Марія Петрушкевич закцентувала увагу міфологійному й релігійному сюжетах у воєнній поезії.
«Глобальним політичним, ідентичним, світоглядним й екзистенційним викликом для українського народу та культури стала російсько-українська війна, яка розпочалася у 2014-му році й триває досі. Її актуальна стадія із 2022-року дала поштовх до інтенсивного писання поезії на воєнну тематику, стала своєрідним способом спротиву ворогу, консолідації як національної ідентичності, так й усвідомлення своєї приналежності до загальнолюдського. Експресивність, яскраві образи, символічність воєнної поезії значною мірою зумовлені використанням поетами міфологійно-релігійних сюжетів й образів, особливо якщо зважати на спектр емоцій і переживань, які українці відчувають щодня під ракетними обстрілами й постійною загрозою життю»,
Пані Марія додала, що говоріння про війну та її осмислення вимагає особливої поетичної мови, тому поети часто звертаються до перевтілених універсальних образів і символів із міфології та релігії, частково перепрочитуючи й переозначуючи їх, накладаючи нові актуальні пласти символів.
«Поетичне слово – це дуже вдалий спосіб розповісти про війну, який насамперед діє на емоції, образи, співчуття, людяність, певні загальні принципи, які зрозумілі й відомі всім», - зауважила Марія Петрушкевич.
Враженнями від зустрічі поділилася студентка 2-го курсу ОПП «Українська мова та література» Юлія Хичій:
«Зустріч із Марією Стефанівною була надзвичайно пізнавальною. Особливо запам’яталася тематика міфологійних і релігійних мотивів у воєнній поезії. Мені як студентці української філології було корисно послухати цю інформацію».