26 листопада – День пам’яті жертв Голодоморів в Україні

26.11.2022

Щорічно, в четверту суботу листопада, в Україні відзначають День пам’яті жертв Голодоморів. Він був запроваджений Указом Президента Леоніда Кучми 1998 року.

У минулому столітті українці пережили 3 голоди: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Зараз на законодавчому та юридичному рівні Голодомором називається тільки геноцид 1932-1933 років. Події 1921-1923 і 1946-1947 років визначають як масові голоди, проте їх геноцидний характер ще не доведено.

Доктор історичних наук, професор кафедри історії ім. проф. М. П. Ковальського Андрій Смирнов каже:

«Нашим спільним обов'язком є гідно вшанувати вбитих голодом жертв комуністичного режиму й передати пам’ять про трагедію наступним поколінням. Відчуття нащадками жертв Голодомору причетності до тяжкої історії власного народу дає поштовх до героїчних вчинків і свідомих дій сьогодні, коли путінський режим чинить геноцид українського народу».

Цієї суботи, 26 листопада, о 16:00 пам’ять про 10,5 мільйонів українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом у 1932–1933 роках, вшанують хвилиною мовчання по всій Україні й загальнонаціонально-міжнародною акцією «Запали свічку пам’яті».

Також у студентсько-викладацькому храмі преподобного Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» 26 листопада відбулася панахида до Дня пам’яті жертв Голодоморів в Україні.

Настоятель храму, протоієрей Василь Жуковський зазначив:

«Сьогодні ми вшановуємо пам’ять тих людей, які загинули особливо страшною й тяжкою смертю – через голод. Голод 20-х, 30-х, 40-х років зазвичай був штучним. Він використовувався радянською владою, щоб скорити нескорених, подолати нездоланних, взяти верх над тими, хто чинив спротив. Ми вже багато років згадуємо Голодомори, аби вони більше не повторювалися в майбутньому нашого народу».

Ми пам’ятаємо про цю трагічну сторінку в історії українського народу!