Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

Віталій Лебедюк: «Хочу навчити своїх слухачів обирати необхідні інструменти для розв’язання конкретних проблем»

14 February 2022

Ми продовжуємо серію інтерв’ю з викладачами Острозької академії про предмети та методи їх викладання. До вашої уваги інтерв'ю з доцентом кафедри національної безпеки та політології НаУОА, кандидатом наук з державного управління, керівником Школи політичної аналітики «Поліс» Віталієм Лебедюком.

Які дисципліни викладаєте в університеті?

Викладаю дисципліни, які мають на меті сформувати у слухачів основи методології емпіричних досліджень. Це досить об’ємні курси для студентів бакалаврату, магістратури й докторантури: «Статистичні методи в політичній науці», «Аналіз даних у системі національної безпеки», «Аналіз та візуалізація даних в R» та «Статистичне програмування у політичних дослідженнях». Також, читаю навчальні дисципліни, які мають на меті сформувати не тільки світоглядні компетентності («Політична абетка»), а й підготувати слухачів до нових викликів («Робота з відкритими даними: від збору інформації до її інтерпретації»).

Що прагнете донести, чого хочете навчити студентів?

На мою думку, будь-яка дисципліна повинна не тільки формувати фахівця з певної сфери, а й закладати ціннісну основу. Тому прагну донести до студентів, що без знання методології практично неможливо провести будь-яке дослідження, а отже – підготувати аналітичний матеріал, який покликаний змінити підхід до прийняття рішень і свідомість тих, хто формує публічну політику. Тобто хочу навчити своїх слухачів обирати необхідні інструменти для розв’язання конкретних проблем. 

Ви є керівником науково-дослідної лабораторії «Школа політичної аналітики (ШПА) Поліс». Що це за структура, яка її мета, роль в університеті?

Школа політичної аналітики «Поліс» є однією з найстаріших науково-дослідних лабораторій Острозької академії. Її історія – це хороший приклад студентсько-викладацької співпраці, яка зародилася ще в 2001 році як студентський політологічний клуб «Поліс». Висока активність на локальному рівні спонукала клуб до організаційних змін. У травні 2007 року за ініціативи Андрія Рибака, викладача кафедри політології та активних представників студентської спільноти (Михайла Мозоля й Ольги Хеленюк) ШПА «Поліс» стала громадським об’єднанням (із статусом юридичної особи). Щороку організація бере участь у міжнародних і всеукраїнських дослідженнях та формує дослідницьку культуру серед студентів-стажерів.

У грудні 2019 року рішенням Вченої ради університету науково-дослідну лабораторію «ШПА «Поліс» було переформатовано в аналітичний центр «ШПА «Поліс», як структурний науковий підрозділ Національного університету «Острозька академія». Наша короткострокова мета – це формування аналітичних здібностей у студентів, а довгострокова – суттєво покращити рівень прийняття рішень у процесі реалізації публічної політики через підвищення ролі аналітичного центру. 

Чим Ви займаєтеся, окрім викладацької діяльності?

Насправді викладацька діяльність займає абсолютно більшу частину часу, оскільки потрібно постійно оновлювати матеріал, що досить швидко втрачає актуальність. Наприклад, якщо раніше було достатньо навиків роботи з Excel, то сьогодні вже необхідне вміння програмувати й візуалізувати інформацію. Тому, щоб бути завжди попереду, намагаюся брати участь у різноманітних міжнародних і національних конкурсах, подаюся на різні програми вдосконалення кваліфікації. 

Що для Вас Острозька академія?

Острозька академія – це моя альма-матер. Дякую всім, хто свого часу зорієнтував, порадив вступити до університету, підтримував під час навчання, а також допомагає під час викладацької й наукової діяльності. Острозька академія – це не тільки адміністрація, викладачі, студенти, це спільнота однодумців! 

Можливо, дасте кілька порад студентам, як досягти успіху?

Відповідь на це питання кожен для себе може знайти в численних книгах про побудову бізнесу й конструювання лідерських навичок. Хочеш досягти успіху – навчайся, працюй, відпочивай з успішними людьми. Історія створення й відродження Острозької академії – це і є історія успіху.