Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

В Острозькій академії відбувся круглий стіл «Мовна особистість в освітньому просторі»

14 травня 2021

У Національному університеті «Острозька академія» 13 травня відбувся круглий стіл «Мовна особистість в освітньому просторі» з нагоди 70-річного ювілею доктора педагогічних наук, професора, академіка Академії наук вищої школи України, автора понад 210 публікацій із питань лінгводидактики, культури української мови і мовлення, заслуженого працівника освіти України Івана Хом’яка. Захід модерувала кандидатка педагогічних наук, старша викладачка катедри української мови і літератури НаУОА Зоя Столяр.

2006 року Іван Хом’як почав працювати професором катедри української філології в Острозькій академії, а після реорганізації очолив катедру української мови і літератури, якою успішно завідував понад 10 років. Острозька академія дала змогу реалізувати безліч наукових ідей, які втілювалися в доповідях та авторських публікаціях, у кількарічній організації Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми культури української мови і мовлення», у роботі студентської науково-дослідної студії дидактичної лінгвістики, у науковій школі «Сучасні технології вивчення української мови у вищій і загальноосвітній школах». Працюючи в Острозькій академії, Іван Хом’як став академіком Академії наук вищої школи України й отримав звання «Заслужений працівник освіти України».

«Сьогодні ми святкуємо ювілей авторитетної, мудрої та мужньої людини – академіка Івана Хом’яка. Ми довго думали, чим Вас нагородити. Свого часу Президент Леонід Кучма видав п’ять указів щодо Острозької академії. В одному з них він зобов’язав Національний банк виготовити срібну медаль князя Василя-Костянтина Острозького. Таких медалей лише сто, тому вони є нумізматичною рідкістю. Ними нагороджують найвизначніших особистостей у галузі освіти, науки та політики. Мені приємно, що ректорат підтримав мою пропозицію нагородити такою медаллю саме Івана Хом’яка»,

розповів доктор психологічних наук, професор, ректор НаУОА Ігор Пасічник.

Проректорка з навчально-виховної роботи, докторка психологічних наук, професорка Руслана Каламаж вручила ювілярові сертифікат за вагомий внесок у відродження й розвиток Національного університету «Острозька академія» та виховання студентської молоді.

«Я з великою приємністю щиро приєднуюся до прекрасних слів, які сказав Ігор Демидович. Дуже радію, що талант Івана Хом’яка та науковий доробок отримали цінування в Острозькій академії та нашій країні. Нехай у Вас залишається натхнення виховувати молодь, яка буде працювати на користь нашої держави та підніматиме престиж української мови»,

додала Руслана Каламаж.

До вітального слова долучився професорсько-викладацький склад Національного університету «Острозька академія».

«Іван Хом’як надзвичайно чуйна, уважна, інтелегентна людина, а основне – патріот своєї держави. Для Івана Миколайовича українська мова та загалом українська ідентичність — справа всього життя. Його впевненість, спокій, відчуття такту і вміння керувати колективом для мене є взірцем»,

розповів кандидат філософських наук, доцент, декан гуманітарного факультету НаУОА Максим Карповець.

Вітальне слово виголосила докторка філологічних наук, професорка, завідувачка катедри української мови і літератури НаУОА Олександра Вісич.

«Від імені всіх членів катедри української мови і літератури висловлюємо вдячність за патріотизм, вірність цінностям, людяність, яку відзначають усі колеги. Ви епоха в історії нашої катедри. Ви виховали викладачів, які є основою нашого колективу. Традиція проводити наукові заходи, конференції, присвячені проблемам лінгводидактики й філології, яку Ви започаткували, відома всій країні. Авторитетні вчені збираються з усієї України завдяки Іваноові Хом’яку. Ні для кого не є секретом, що у Вас зберігся живий інтерес до сучасних проблем школи і Ви його передаєте своїм студентам, якими маєте право пишатися»,

зазначила Олександра Вісич.

Від наукового сектора ювіляра привітав доктор філософських наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи НаУОА Дмитро Шевчук.

«Філолог може замкнутися і просто гратися словами, а можна мову поширювати, плекати, піклуватися про те, щоб вона зберігалася, як робить це Іван Хом’як. Від імені наукової спільноти Острозької академії дякую за наукові доробки»,

зазначив Дмитро Шевчук.

Вітальну листівку від студентів факультету романо-германських мов презентувала кандидатка психологічних наук, доцентка, деканеса факультету романо-германських мов НаУОА Інна Ковальчук.

«Бути викладачем почесно, і це велика праця. Протягом усього життя викладач постійно вдосконалює та примножує свої знання, передаючи їх наступним поколінням студентів. Тому хочеться побажати Іванові Хом’яку великих наукових і творчих досягнень. Нехай життєва мудрість та досвід допоможуть досягнути нових висот»,

додала Інна Ковальчук.

До вітання долучився доктор педагогічних наук, професор катедри англійської мови та літератури, настоятель студентсько-викладацького храму НаУОА Василь Жуковський.

«Я знаю Івана Миколайовича кілька десятків років ще з моменту, коли ми спільно керували практикою у студентів-філологів, а зараз працюємо пліч-о-пліч в Острозькій академії. Він вдало поєднує фізичну, інтелектуальну й духовну працю. На мій погляд, Іван Миколайович глибоко віруюча і головне достатньо щира у своїх християнських поглядах людина. Я завжди помічаю струнку та високу постать Івана Миколайовича у студентсько-викладацькому храмі. Він виплекав декілька поколінь студентів-філологів, аспірантів і прищепив любов до рідної мови»,

зазначив Василь Жуковський.

Від імені пресслужби Острозької академії з вітальним словом звернувся до ювіляра кандидат психологічних наук, доцент Олексій Костюченко.

«Інформаційна служба Острозької академії завжди з приємністю спостерігала за діяльністю й висвітлювала заходи Івана Хом’яка. Мені було приємно розшифровувати його інтерв’ю під назвою «Про виховання мовної свідомости» у Всеукраїнську газету «День». Наше інтерв’ю – це інтелектуальний екстракт і крилаті вислови, які раджу прочитати»,

додав Олексій Костюченко.

До участі в роботі круглого столу долучилася наукова спільнота з усієї України, зокрема Інституту педагогіки НАПН України, Київського університету імені Б. Грінченка, Житомирського державного університету імені І. Франка, ДВНЗ «Національний лісотехнічний університет України», Луганського національного університету імені Т. Шевченка, ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука», Рівненського державного гуманітарного університету, Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка, Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини, Університету Григорія Сковороди в Переяславі, Харківського національного технічного університету сільського господарства імені П. Василенка, Хмельницького національного університету, Херсонського державного університету, Херсонської державної морської академії.

З вітальними словами звернулися до ювіляра шановні гості – світила в царині української лінгводидактики й лінгвістики: Микола Вашуленко, Марія Пентилюк, Сергій Омельчук, Станіслав Караман, Олена Горошкіна, Лідія Мамчур, Оксана Кучерук, Ірина Дроздова, Роман Павелків, Оксана Гриджук, Інна Нагребельна, Таміла Груба, Алла Нікітіна, Олена Кулик, Людмила Овсієнко, Любов Струганець, Неля Подлевська, Галина Дідук-Ступ’як, Галина Шелехова, Володимир Лавренчук, Наталія Шульжук.

На зустрічі були присутні вихованці наукової школи ювіляра. До теплих вітань долучилися дисертанти, кандидати й доктори педагогічних наук, науковим керівником яких є Іван Хом’як

«Пам’ять про наставників випромінює цілий калейдоскоп спогадів. У дні ювілею із вдячністю й повагою згадую співпрацю з Іваном Миколайовичем. Він був і залишається прикладом інтелігентності, цілеспрямованості, доброзичливості, зразком у мовленні, в організації праці»,

зазначив у минулому аспірант ювіляра, кандидат педагогічних наук, доцент Олександр Антончук.

Також Івана Хом’яка привітала Голова студентського братства НаУОА Олександра Олієвська та студентка гуманітарного факультету Світлана Янкевич.

Під час засідання було презентовано однойменну колективну монографію учасників круглого столу, що стала подарунком від колективу катедри української мови і літератури. У монографії вміщено розвідки, які висвітлюють актуальні питання професійної підготовки майбутніх філологів. Автори публікацій, уміщених у монографії «Мовна особистість в освітньому просторі», зосередили увагу на специфіці формування мовної особистості в закладах різних рівнів, утіленні компетентнісної парадигми філологічної освіти, лексико-семантичних та граматичних особливостях української мови в сучасному науково-педагогічному дискурсі; дослідили комунікативний вимір функціювання української мови. 

У першому розділі колективної монографії також уміщено біографічні відомості про Івана Хом’яка, список публікацій про ювіляра, бібліографічний опис наукових, науково-популярних і публіцистичних праць науковця, а також теплі слова спогадів і вітань ювілярові від учасників круглого столу. 

«Тут ідеться про мовну особистість – це дуже актуально. Кожен виступ був свідченням того, що ми в цьому плані колективно разом працюємо й досягаємо значних успіхів. Тільки в колективній праці ми можемо чогось досягти. Також ми маємо брати участь у процесі збереження мови і пам’ятати про велику роль рідного слова. Усім бажаю радості, любові, щастя, і хай яблуневоцвітний травень сповнює кожного з нас любов’ю, здоров’ям, життям, дарує мир і впевненість у щасливому завтрашньому дні. А ті теплі слова, які чув від вас, будуть запорукою подальшої праці»,

зазначив ювіляр Іван Хом’як.

Від імені всієї академічної спільноти, професорсько-викладацького складу та студентів правонаступника першого закладу вищої освіти Східної Європи – Національного університету «Острозька академія» – щиро вітаємо Вас, шановний Іване Миколайовичу, зі славним 70-річним ювілеєм! Від усієї душі зичимо Вам міцного здоров’я на довгі роки, щастя, достатку й добробуту, натхнення в щоденній роботі та вихованні високоосвічених фахівців для нашої країни, нових звершень у науковій діяльності!