Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

Максимально відчути атмосферу і час

13.08.2021

Про історію Острозької академії розкажуть в оновленому форматі

В Острозькій академії реалізовуватимуть грантовий проєкт «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні» в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму.

Як розповіла керівниця проєкту, кандидатка історичних наук, директорка Музею історії НаУОА Анастасія ХЕЛЕНЮК, переосмислення музею, присвяченого історії університету, буде втілене в життя завдяки переможному грантовому проєкту від Міжнародного благодійного фонду відродження «Острозької академії». У рамках проєкту планується повністю змінити локалізацію експозиції. Це дасть можливість розширити експозицію та по-новому її презентувати. Історія академії буде представлена у двох окремих залах. У першій — буде висвітлено історію заснування й діяльності навчального закладу в XVI—XVII ст. та відтворено кабінет ректора академії Герасима Смотрицького; у другій — йтиметься про феномен відродження Острозької академії у 1994 році та про 25 років її нової історії. Передбачається, що новостворені експозиції будуть доповнені 3D моделями, мультимедійними елементами та аудіогідами двома мовами. Завдяки цьому вони стануть інтерактивними, сучасними, доступними та ще більш цікавими різним категоріям відвідувачів.

Комплексно нова експозиція має відтворити і зберегти історію Острозької академії не лише як навчального закладу, а передусім як культурно-освітнього центру, що дав початок формуванню нового формату освіти на українських землях і є важливою складовою історії української культури кін. XVI — поч. XVII ст. та прикладом відродження кращих освітніх традицій у форматі сучасного університету.

«Минулого року ми запланували велику реорганізацію нашого музею, але значною мірою нам став на заваді карантин. Із часу заснування нашого музею (функціонує з 1997 року) в університеті сформувався цілий музейний комплекс, який об’єднує шість різноманітних за тематикою експозицій та колекцій. Щороку музей відвідує велика кількість людей. Ми розповідаємо про історію Острозької академії, історію приміщень, у яких розташований теперішній університет, демонструємо наші колекції: іконописну, стародруків, живопису, скульптури. Наш колектив усвідомлює, що музей має розвиватися далі, тому вирішили показати ключову експозицію, що присвячена історії Острозької академії вже в оновленому форматі. Важливо, що ректорат університету всіляко сприяє розвитку музею. Зокрема ми отримали в користування декілька приміщень на першому поверсі Старомонастирського корпусу для того, аби переобладнати їх у нові музейні експозиції. Крім того, це найстаріші будівлі НаУОА, і ми вважаємо, що розміщення там музею є найбільш доцільним. Приємно, що нас підтримав Український культурний фонд. Вважаємо, що це великий шанс втілити нашу мрію»,

розповіла Анастасія Хеленюк.

Майбутня експозиція допоможе відвідувачам максимально відчути атмосферу і час, у який зародилася та розвивалася Острозька академія, адже їм розповідатимуть про місто і про давню академію за допомогою оригінальних артефактів, а також муляжів та копій, що будуть виготовлені професійними реконструкторами. Це дозволить сформувати повну картину навчального процесу в академії, візуалізувати те, що відомо та досліджено, зробити історію академії зрозумілою та цікавою різним категоріям відвідувачів. Серед родзинок експозиції — реконструкція кабінету першого ректора академії Герасима Смотрицького. Співробітники спробують відтворити, яким би міг бути кабінет ученого XVI ст., водночас, розповідатимуть про основні здобутки острозьких інтелектуалів XVI—XVII ст.

Другий тематичний розділ присвячений новітній історії академії, що охоплюватиме перші 25 років її діяльності і розповідатиме про феномен відродження академії у контексті розвитку нової української освіти періоду незалежності. Важливим, якщо не ключовим моментом є те, що історія відродження академії XX ст. — це передусім історія людей, що її творили. Тому на це буде зроблено особливий акцент.

Екскурсію і контент експозиції будуть доповнювати відеоролики, у яких в легкій та цікавій формі розповідатиметься про місто Острог XVI—XVII ст, Острозьку академію та історію української вищої освіти. Така форма подачі інформації буде зручною та корисною, в тому числі, для наймолодших відвідувачів музею.

«Ми хочемо розповідати про історію Острозької академії в контексті історії розвитку вищої освіти України загалом — від заснування академії 1576 року до її відродження 1994 року. Символічно, що проєкт реалізовується в 445-ту річницю заснування Острозької академії. Тому презентація оновленого музею включена до запланованих святкових заходів»,

зазначила Анастасія Хеленюк.

У жовтні, на завершальному етапі проєкту, команда планує організувати форум «Університетські музеї: виклики 21 століття». Тоді у колі фахівців та лідерів думок музейної сфери буде обговорено результати проєкту, тонкощі, специфіку та досвід реалізації такої ініціативи власне університетським музеєм.

«Університетські музеї — це ціла ланка цікавих закладів, які тривалий час законодавчо були в невизначеному статусі. У вересні минулого року були прийняті зміни до Закону України «Про вищу освіту», згідно з якими університетам дозволили офіційно організовувати музеї і надавати відповідні посади працівникам. Це новий етап в історії університетських музеїв. Тому ми хотіли б познайомитися з іншими колегами, поділитися досвідом та налагодити співпрацю»,

прокоментувала пані Анастасія.

До речі, у період реорганізації та ремонтних робіт Музей історії Острозької академії не припиняє своєї діяльності. Співробітники переформатували свій екскурсійний маршрут таким чином, що відвідувачі спочатку дізнаються про історію Острозької академії, а далі знайомляться з іншими експозиціями. Також упродовж літа проводяться спеціальні безкоштовні екскурсії для абітурієнтів.

«Наша команда працює дуже злагоджено уже тривалий час. Це все працівники музею, які спільно створювали і концепцію проєкту «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні». Ми її дуже довго обговорювали, багато разів змінювали, підходили з різних боків до того, як краще презентувати історію Острозької академії. Також ми залучаємо дизайнерів, реконструкторів, художників, наукових консультантів для того, щоб наша оновлена експозиція була надзвичайно цікавою для відвідувачів»,

додала Анастасія Хеленюк.

Щоденна всеукраїнська газета «День»; №111-112, (2021); Рубрика: Суспільство