Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

«Між анархією та монархією»: презентація книги Петра Кралюка

12 травня 2021

У Національному університеті «Острозька академія» у рамках Днів науки 2021 відбулася презентація книги відомого українського філософа, письменника, публіциста, доктора філософських наук, заслуженого діяча науки і техніки України, професора, голови Вченої ради НаУОА Петра Кралюка «Між анархією та монархією».

Петро Михайлович Кралюк – автор численних наукових праць з історії, філософії, релігієзнавства, політології, літературознавства, в тому числі монографічних досліджень та художніх творів. Поставив питання про перегляд традиційної схеми історії філософії України, яка була вироблена Дмитром Чижевським. Так, зокрема, Петро Кралюк вважає, що витоки історії філософії України сягають не часів Київської Русі, а епохи античності. 

У книзі «Між анархією та монархією» автор розглядає державно-правові теорії, що існували на українських землях від античності й до початку ХХ сторіччя включно. А також аналізує відомі нормативно-правові документи різних часів — Руську Правду, Литовський Статут, Конституцію Пилипа Орлика, Конституцію 3 травня та інші. 

Праця Петра Кралюка написана в науково-популярному стилі та розраховна на широке коло читачів. 

Зміст книги містить замість вступу «Роль ментальних особливостей українців у формуванні їхніх уявлень про державу та право», а також такі розділи: «Спадок Еллади»; «Закон руський»; «Подих Ренесансу»; «Духовні анархісти»; «Наша слава козацькая»; «Апологети порядку»; «Візії романтиків»; «Якій бути Українській національній державі». 

«Перш за все, те, що спонукало мене до написання цієї книги, це коливання нашої української суспільно-політичної думки між двома крайнощами патроналізму та анархізму. Перша має на увазі прагнення мати свого господаря, рідного монарха на чолі держави. Друга тенденція розкриває питання того, що Україна була чи не єдиним місцем у світі, де все-таки спробували утвердити анархічну форму управління. Саме тому на обкладинці книги зображені Ярослав Мудрий та батько Махна, які уособлюють собою ці дві течії. Друга причина публікації цього видання у тому, що в українських підручниках історії держави та права недостатньо інформації, яка розкриває питання державно-правових теорій, які можна вважати монархічними та анархічними. Тому я вирішив прослідкувати це у своїй книзі»,

розповів автор книги Петро Кралюк.