23.12.2020

22 грудня 2020 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Глобальні виклики. Досвід Центрально-Східної Європи». Традиційно наукова подія організовується Науковим колом докторантів “Ucrainica” (Республіка Польща). Цьогоріч до співорганізаторів долучилися Науково-дослідний центр «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара» і Наукове товариство студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина факультету міжнародних відносин Національного університету «Острозька академія». Захід пройшов за підтримки Фонду «Наш вибір» (Республіка Польща), Українського дому у Варшаві та під патронатом Посольства України в Республіці Польща. Офіційним інформаційним партнером був сайт української діаспори «Стожари». Враховуючи пандемічні умови, конференція відбулася в режимі онлайн завдяки використанню застосунку Zoom. Участь в ній взяло понад 40 учасників з Польщі та України, котрі представляли більше 20 польських та українських закладів вищої освіти, наукових установ.

Із вітальним словом до учасників звернулися президентка Наукового кола докторантів “Ucrainica” Іванна Килюшик, перший секретар Посольства України в Республіці Польща Віталій Білий, директорка Науково-дослідного центру «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара», деканеса факультету міжнародних відносин Національного університету «Острозька академія», докторка історичних наук, професорка Алла Атаманенко, президент Наукового товариства студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина факультету міжнародних відносин Національного університету «Острозька академія» Назар Мартинюк, президентка Фонду «Наш вибір» Мирослава Керик.

Робота конференції пройшла в кілька етапів та в рамках низки панелей, де учасники представляли свої доповіді, презентації, а потім дискутували щодо порушених проблем:

• Вступна панель: глобальні виклики і Центрально-Східна Європа (модератор – Олександр Пустовий);
  • Пандемічна панель: досвід SARS-CoV-2 (модераторка – Іванна Килюшик);
  • Міжнародна панель: Європа і світ (модераторка – Олена Романенко);
  • Правнича панель: право держав Центрально-Східної Європи (модератор – Олександр Пустовий);
  • Інформаційна панель: трансформація самосвідомості онлайн (модератор – Еміль Хруль);
  • Економічна панель: глобальні виклики (модераторка – Іванна Килюшик);
  • Суспільна панель: осмислення конфліктів (модератор – Еміль Хруль);
  • Освітня панель: учень – студент – громадянин (модераторка – Тетяна Оуергі);
  • Полікультурна панель: регіони поліідентичностей (модераторка – Олена Романенко);
  • Історична панель: досвід минулого (модератор – Назар Мартинюк).

Учасники конференції, котрі представляли Національний університет «Острозька академія» виступили із доповідями, що були присвячені 100-річчю українсько-польських відносин. Доктор історичних наук, професор кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського Володимир Трофимович виголосив доповідь на тему: «Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський: тернистий шлях до порозуміння (1919–1920 рр.)», а науковий співробітник Науково-дослідного центру «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара», очільник оглоблинського наукового товариства Назар Мартинюк – «Публічна дипломатія УНР в екзилі (1921–1940)».

За результатами роботи конференції планується опублікувати збірник наукових праць. Конференція сприяла налагодженню наукових контактів між дослідниками з різних міст та держав.

«Мені цікаво було взяти участь в науковій події подібного типу та масштабу. Приємно вражає тематика виголошених доповідей: історія, міжнародні відносини, економіка, освіта, право тощо. Вважаю, що такі заходи є корисними та потрібними, адже існує змога обговорити актуальні проблеми сучасності, подискутувати про шляхи їхнього розв’язання. Хочеться висловити подяку для усіх спікерів за ґрунтовні виступи», – поділився враженнями заступник голови молодіжного відділення Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, студент магістратури факультету міжнародних відносин Національного університету «Острозька академія», технічний асистент конференції Дмитро Стретович.

Організаційний комітет висловлює щиру подяку для усіх, хто долучився до проведення міжнародного наукового заходу.

Із програмою конференції можна ознайомитися тут: