Однієї ночі історія оживає…

19.05.2018

У ніч з 17-го на 18-те травня музеї корегують свій розклад та відкривають двері в незвичну пору доби. Музейним працівникам це дає нагоду користуватися новим, нестандартним арсеналом експонатів — режисурою, сценографією, музичним рядом, а також залучити акторів і вкотре поєднувати все це для створення містичної атмосфери історії. Точне і вдале сполучення всіх добре відомих театральних засобів вже шостий раз успішно спрацьовує в поєднанні з традиційною екскурсією.
Цьогоріч Музей Національного університету «Острозька академія» запропонував своїй аудиторії провести «Ніч у музеї» в компанії героїв минулих століть.

«На місці сучасного університету відбувались різні історичні події, тому в ньому перебували різні люди. Це викладачі, вихованці, спудеї, монахи, священики, які тут жили, працювали, навчались, навчали. Всі вони тут були, мріяли, створювали. Отже, ці приміщення є свідками багатьох доль і подій з ними» — коментує організаторка і директорка Музею історії НаУОА Анастасія Хеленюк.

Кожного року Острозьку академію перетворюють на лабіринт, в якому вхід та вихід різняться, тому невідомо, яким чином відвідувачів поведуть сходинками історії. Для організаторів надзвичайно важливо подарувати гостям справжні емоції, тому тематика екскурсії наперед не розголошується, відвідувачів розділяють на групи, кожна з яких слідує за чітко визначеними маршрутами, які не перетинаються і не зупиняються. Такий підхід розрахований на створення приємних спогадів та емоційного відклику.

Цьогорічна мандрівка відкривала історію давніх катакомб, що були забуті часом і зруйновані, у яких жили старовинні монахи-капуцини. Привид царського солдата своїм виглядом нагадав відвідувачам про містичну силу поховань. Про факти спорудження першої будівлі на цьому місці — монастиря — гості дізнались від князя Сангушка та італійського архітектора Пауло Фонтанна.

У вже зведеному монастирі дехто з екскурсантів спробував від монаха-аптекаря загадковий бальзам, що приносив славу для міста в ті часи. Коли враження від неочікуваного частування втамувались, візитери могли почути унікальний хоровий спів грецькою мовою від вихованців першої на Волині школи для дівчат.

Наступним етапом було відвідування храму, в якому перед очима екскурсантів була відтворена історія цієї споруди під акомпанемент класичної фортепіанної музики. Далі гості екскурсії завітали до зали стародруків, в якому натхненний науковець поділився своїм баченням історії друкарства і показав цікаві елементи на сторінках славнозвісної Острозької Біблії.

На тильній стороні вже сучасного корпусу Острозької академії візитери заглядали у вікна, щоб дізнатись події часів Радянської України. Всередині відвідувачам показували, як швидко минули 23 роки з дня відновлення Острозької академії. На екранах ретро-телевізорів візитери мали змогу побачити раритетні записи відродження новітнього закладу освіти.

Особливою цікавинкою цьогорічної Ночі в Музеї-2018 була 3D-голограма із Петром Андруховим та Миколою Ковальським — людьми-легендами, які стояли біля початків відродження Острозької академії і зробили неоціненний вклад у розбудову провідного класичного українського університету.

Певний елемент ностальгії відчув ректор НаУОА, професор Ігор Пасічник: «У своїх спогадах я повернувся в 1994 рік, згадав, якою руїною виглядала академія. Вкотре передивився зроблені кроки, тільки у більш втаємниченому і, водночас, вдосконаленому технічно оформленому вигляді. Але найбільше радію від того, що прийшли острожани, яким насправді можна пишатись тим, що вони — мешканці цього міста, якому Бог послав таку унікальну історію».

«На „Ніч в Музеї“ завітали не лише острожани, а й гості з Рівного та інших прилеглих до Острога міст, щоб побачити історію розвитку і становлення рідного краю. Вони показують своїм дітям, якою є історія Острога, щоб ті її побачили на власні очі, перейнялися нею. Вважаю, що таке представлення історії більш вражаюче для розуміння та ефективніше для запам’ятовування, ніж у книжках» — такої думки притримується волонтерка заходу, студентка 2 курсу факультету романо-германських мов Аліса Добронравова.