Академічна доброчесність як пріоритет

16.02.2018

У Національному університеті «Острозька академія» 15 лютого відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Теоретико-методологічні та прикладні засади забезпечення академічної доброчесності в закладах вищої освіти».

Із вітальним словом виступив доктор психологічних наук, професор, ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор Пасічник, у якому він зазначив, що цьогоріч було напрацьовано Кодекс академічної доброчесності Національного університету «Острозька академія», автором якого є начальник юридичного відділу, адвокат Ольга Балацька.

«Академічна доброчесність» загалом поняття дуже широке, яке включає в себе і духовні засади, і етичні та моральні принципи, якими повинні керуватися усі учасники академічного середовища під час здійснення освітнього процесу. Доброчесність стосується як студентів, так і викладачів та адміністративних працівників. Тому виникла ідея створити власний Кодекс академічної доброчесності», — стверджує начальник юридичного відділу, адвокат, автор Кодексу академічної доброчесності Національного університету «Острозька академія» Ольга Балацька.

Науково-практична конференція поділялася на два пленарних засідання, під час яких говорили про академічний плагіат: правові проблеми захисту авторського права; духовно-моральні засади академічної доброчесності; механізми сприяння академічної доброчесності. Також мова йшла про проблему суб’єкта хабарництва в контексті порушення академічної доброчесності, яку розглянув кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри кримінального процесу Національного університету «Острозька академія» Олег Герасимчук. Доктор економічних і теологічних наук Елайджа Морган ділився міжнародним досвідом — виступив з доповіддю: «Плагіат і академічна доброчесність в Німеччині».

«Питання академічної доброчесності сьогодні є надзвичайно актуальним. Не так давно воно стрімко увірвалося в наше життя, з прийняттям нового Закону України „Про освіту“ воно набуло законодавчої норми. Кожен, хто має відношення до освітнього закладу, повинен пам’ятати про моральні норми та доброчесність. Особливістю є те, що Острозька академія демонструє академічну доброчесність з початку свого створення. Цей університет є взірцем того, як необхідно працювати і створювати таку атмосферу в закладі, щоб сюди хотіли приїжджати та вступати абітурієнти», — зазначив у вітальному слові начальник управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Григорій Таргонський.

Під час конференції з доповідями виступили: доктор економічних і теологічних наук Елайджа Морган, доктор філософських наук, головний науковий співробітник відділу інтернаціоналізації вищої освіти Інституту вищої освіти НАПН України, афілійований науковий співробітник Університету Уппсали (Швеція) Сергій Курбатов, координатор SAIUP ACTR/ACCELS (Проект сприяння академічній доброчесності в Україні, Американські Ради з міжнародної освіти) Тарас Тимочко, начальник юридичного відділу, адвокат Ольга Балацька, кандидат економічних наук, доцент Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Євген Ніколаєв , кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри кримінального процесу Національного університету «Острозька академія» Олег Герасимчук, кандидат філософських наук, старший викладач кафедри культурології та філософії Національного університету «Острозька академія» Анатолій Мініч,  доктор педагогічних наук, професор Національного університету «Острозька академія» Василь Жуковський.