В Острозькій академії обговорили новий проект «Українського правопису»

13.09.2018

У залі засідань ученої ради Національного університету «Острозька академія» 11 вересня відбулося засідання круглого столу «Український правопис-2018: за і проти». Науковці, аспіранти, журналісти, студенти університету обговорювали проект нової редакції «Українського правопису».

На сайті Міністерства освіти і науки України 15 серпня було опубліковано положення: «Українська національна комісія з питань правопису, склад якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 416, пропонує до уваги громадськості проект нової редакції Українського правопису, розроблений на фундаменті української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ, що набувають поширення в різних сферах суспільного, наукового та культурного життя. Правописна комісія виходила із розуміння того, що Український правопис, як правопис і будь-якої іншої мови, не може бути вичерпним; він кодифікує засадничі, найбільш поширені або спірні орфографічні положення».

Доктор філософських наук, доцент, проректор з науково-педагогічної роботи Дмитро Шевчук запропонував кафедрі української мови та літератури НаУОА взяти участь у цьому проекті. Кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української мови і літератури Віталій Максимчук разом зі студентами виступили з пропозиціями щодо редакції «Українського правопису».

«Ми вирішили, що буде доречно, якщо філологи з нашого університету візьмуть участь у цьому проекті і висловлять свої пропозиції щодо редакції правопису. Після обговорення ми підготуємо аналітичну записку до Міністерства освіти і науки з пропозиціями щодо змін. Звичайно, для початку необхідно розглянути питання сприйняття цих змін суспільством», — зауважив Дмитро Шевчук.

За словами кандидата філологічних наук, старшого викладача кафедри української мови і літератури Віталія Максимчука, основні нововведення стосуються повернення деяких мовних норм «репресованого» правопису 1919 р., так званої скрипниківки, а саме розширення вживання літери и, спрощення написання складних іншомовних слів, дозволу на паралельне вживання літер ф і т, г і ґ у словах грецького походження, написання окремо з іменниками пів у значенні «половина», написання назв нижчих державних посад (міністр, канцлер) з малої букви, написання по-різному назв торгових марок, сортів рослин в офіційному й неофіційному мовленні.

Також під час засідання студенти висловили низку власних пропозицій щодо інших нововведень.

Усі пропозиції щодо проекту нової редакції «Українського правопису» науковці Острозької академії планують надіслати Українській національній комісії з питань правопису.