Навчальний візит представників білоруського юридичного клінічного руху в Острозькій академії

16.06.2017

У період із 12 по 14 червня на базі Національного університету «Острозька академія» відбувся міжнародний навчальний візит між юридичними клініками України та Білорусі.

Зокрема, ознайомитися з роботою юридичної клініки НаУОА «Pro bono» приїхали четверо представниць юридичних клінік, які діють на базі університетів у м. Вітебськ. Дарія Крючкова є директоркою юридичної клініки МИТСО, а Василина Акуліцкая — консультантка цієї ЮК; Катерина Ребицька та Дарья Медведськая репрезентували юридичну клініку Вітебського державного університету ім. Машерова. Із боку юридичної клініки Острозької академії у активностях візиту взяли участь 21 консультант та консультантка.

Знайомство розпочалося із екскурсії Національним університетом «Острозька академія» та відвідуванням юридичної клініки. Після цього гості з Білорусі та частина українських студентів відвідали судове засідання в Острозькому районному суді. Пізніше в цей же день відбувся практичний воркшоп, під час якого учасники мали змогу познайомитися краще один з одним. Перший день завершився переглядом та обговоренням фільму з колекції DocuКлубів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Docudays UA» — «Лізо, йди додому!» литовської режисерки-документалістки Оксани Бурої. Наступного дня учасники переглядали та обговорювали ще один документальний фільм китайського режисера Вейджун Чена «Голосуйте за мене, будь ласка». Обидві кінострічки розкривають різноманітні аспекти суспільного життя, відповідальності держави щодо забезпечення прав людини, демократії, права на вільні вибори тощо.

У другий та третій дні візиту учасники брали участь в інтенсивному тренінгу на тему інтерв’ювання та консультування клієнтів юристами. Під час тренінгу учасники визначили основні цілі інтерв’ювання та консультування, цикл інтерв’ю з клієнтом, також детально проаналізували кожен етап інтерв’ю. Найбільше учасникам сподобалися кумедні рухливі вправи та практичні частини тренінгу, під час яких консультанти обох країн мали змогу спробувати себе як в ролі клієнтів, так і в ролі юристів-практиків, які консультують клієнта. Окрім того, цікавою була вправа, під час якої аналізувалися різноманітні ситуації роботи зі складним клієнтом.

«Мені було надзвичайно приємно, що наші друзі з Білорусі виявили інтерес саме до нашої юридичної клініки та знайшли можливість приїхати до нас, поділитися своїм власним досвідом, який може бути дуже корисним і для українського юридичного клінічного руху. Власне, з Дарією Крючковою я познайомилися навесні, під час міжнародної конференції юридичних клінік, яку організовувала Фундація юридичних клінік Польщі у м. Варшаві. Тоді я презентувала доповідь про те, як ми в Україні, організовуємо Національну Олімпіаду юридичних клінік України з консультування клієнтів — адже ці змагання проходять на базі нашого університету. По завершенню до мене підійшли Денис Березко, керівник ЮК ВДУ ім.Машерова та Дарія і сказали, що їх дуже зацікавила ця тема і вони б із радістю до нас приїхали перейняти досвід. Тоді я не здогадувалася, що ця ідея буде втілена так швидко — тож щиро цьому радію.»

розповіла керівник юридичної клініки НаУОА «Pro bono» Марія Цип’ящук

Завершився візит інтерактивним обміном враженнями та ідеями між учасниками, підбиттям підсумків та плануванням майбутніх спільних заходів.

«Пам’ятаю, що коли учасники прощалися один з одним — у декого були сльози на очах. За ці три дні ми усі дуже здружилися. Думаю, цьому сприяв і формат тренінгу, який я вирішила цього разу застосувати — адже, майже кожен у ньому був тренером чи тренеркою в той або інший момент. На початку частини з інтерв’ювання я прийшла до аудиторії з презентацією з двох слайдів — назвою тренінгу, та приблизним його планом. Решту наповнення робили самі учасники, я ж лише вписувала результати обговорень та практичних частин і модерувала дискусію. Під час підбиття підсумків я продемонструвала їм презентацію з 18 слайдів — і це був видимий змістовний продукт спільної інтелектуально-творчої діяльності. Це було неймовірно та потужно! Такої синергії дій я вже давно не відчувала.»

додає Марія Цип’ящук

Гості з Білорусії також поділилися своїми враженнями:

Дарья Крючкова, керівник Юридичної клініки МІТСО.

«Хотелось бы выразить огромную благодарность руководству Национального университета „Острожская академия“, а также лично Марии Цыпящук, благодаря которым был наилучшим образом организован прием нас в клинике Pro Bono. Наше время было организовано очень плотно и плодотворно. За эти 3 дня мы успели сделать столько, что не сделаешь в обычное время и за неделю. Спасибо за предоставленную возможность посетить Острожский районный суд. Это очень полезный опыт для нас посмотреть, как проходит судебный процесс в Украине. Надеемся на дальнейшее сотрудничество и ответный визит к нам, в Беларусь.».

Дарья Медведськая, студентка Лабораторії правового інформування ВДУ ім. Машерова

«Спасибо большое за теплый прием. Три дня, которые мы провели в академии, пролетели мгновенно. Я получила огромное количество эмоций и долгое время еще буду под впечатлением. Приятно было познакомиться с ребятами из юридической клиники, они очень общительные, отзывчивые и полны энтузиазма. Крайне продуктивными были тренинги, на которых мы разбирали типы клиентов, моделировали различные ситуации, проблемы, с которыми к нам обращаются граждане, и пути их разрешения. Мария, очень рада, что нам удалось познакомиться. Вы преданны делу, которым занимаетесь и этим вдохновляете. Надеюсь на дальнейшее сотрудничество наших клиник и с нетерпением жду новых встреч» —

Наразі планується обмінний навчальний візит, цього разу українських студентів до м. Вітебська. Марія Цип’ящук вважає, що таким чином відбуватиметься залучатення один одного до різних заходів юридичного клінічного руху.