Як розуміти сучасне мистецтво?

16.03.2017

Лекцію з такою назвою студенти, викладачі та гості вишу мали змогу послухати в підземній галереї Національного університету «Острозька академія» 15 березня. Роль спікера належала кандидату філософських наук, викладачеві кафедри культурології та філософії Максимові Карповцю.

Сучасне мистецтво — провокативне, нестандартне, несхоже на класичні зразки того високого мистецтва, до якого ми звикли. У сучасному мистецтві не завжди є колір, лінія, пляма, воно все частіше насичене звуком, ідею та емоцією, яка з’являється вже в самого реципієнта. То як розуміти це мистецтво і чи зможемо ми зрозуміти його однаково?

«Найпопулярнішим стереотипом щодо сучасного мистецтва є те, що воно незрозуміле, закрите, певною мірою провокативне, а також не потребує особливих зусиль від митця. Однак це не заважає більшості бути зацікавленою в ньому, бо воно стосується нас безпосередньо. Сучасне мистецтво виражає світ, у якому ми живемо»,

розповідає лектор, кандидат філософських наук Максим Карповець.

Спікер переконує, що демократичність сучасного мистецтва дозволяє реципієнтові брати участь у процесі розуміння створеного, тому сприйняти його однаково всім — неможливо. Також він додає, що сучасне мистецтво не обов’язково розуміти, важливо його відчувати. А якщо це вдалося — то перший крок до знайомства з ним уже зроблено.

Але яке тоді значення митця? Максим Карповець пояснює, що творцеві треба вірити. І якщо визнаний художник називає свій витвір мистецтвом, ми повинні вірити, що це справді так. Створене стає мистецтвом тоді, коли передусім автор визнає його таким, а не ми.

«Це не було знайомство аудиторії з азами сучасного мистецтва, а швидше спроба поспілкуватися з людьми, бо сучасне мистецтво досить складне: у своїх виражальних засобах, авторах і сюжетах. Особисто для мене сучасне мистецтво — це інтерес, інтрига та постійний пошук себе»,

говорить лектор.

Студенти, викладачі й острожани, які завітали до підземної галереї, близько години слухали лектора, а після — жваво ставили запитання та коментували почуте.

«Я досить часто буваю в різних музеях сучасного мистецтва і насправді не можна окреслити сучасне мистецтво декількома словами. Це і рейки, які підвішені до стелі, і чорний квадрат, який, виявляється, зовсім не чорний. Звичайні предмети, а водночас це експозиції, які змушують замислитися. Я ніколи не ставилася до якихось явищ негативно, навіть якщо їх не розуміла, бо це безглуздо»,

говорить відвідувачка лекції, студентка гуманітарного факультету Марія Прохоренко.

«Я люблю бувати на лекціях Максима Карповця. Після них з’являється якась впевненість. Якщо раніше думала „я не розумію цього. Це від мене далеке, бо я далека від цього“, то після лекції прийшло усвідомлення, що кожен має право розуміти це так, як хоче. І ніхто не знає достеменно, яку ідею вкладав творець, а отже, не залежно від того, як ми сприйняли, це буде правильно. Впевненість у своєму світогляді після лекції з’явилася»,

ділиться враженнями начальник відділу культури і туризму Острозької міської ради Ольга Лозюк.

Нагадаємо, що це вже третя лекція в новому навчальному році, яка відбувається в підземній галереї Острозької академії.

Теги: Острозька академія, мистецтво, Максим Карповець