В Острозькій академії презентували четвертий та п’ятий випуски наукового збірника «Острозька давнина»

13 листопада 2017

10 листопада відбулася зустріч із Ігорем Тесленком — викладачем Національного університету «Києво-Могилянська академія» і, водночас, керівником Центру вивчення спадщини князів Острозьких, який уже п’ять років діє в нашій Alma mater. Основна мета його діяльності — дослідження та популяризація історії роду князів Острозьких та їх спадкоємців, які у XIV-XVIII століттях мали свої маєтності на території сучасної України, Білорусі, Польщі, Литви, Словаччини та Чехії. Головним адміністративним, культурним та освітнім центром цих територій у другій половині ХVІ століття був Остріг із його культурно-освітнім осередком, Академією та друкарнею, створених за сприяння князя Василя-Констянтина Острозького та його оточення.

Під час свого виступу вчений розповів про досягнення Центру та його подальші перспективи розвитку, а також презентував нові (четвертий та п’ятий) випуски наукового збірника «Острозька давнина».

Історія Острозького князівства цікавить дослідників вже понад 200 років. На сайті Центру, представленому під час зустрічі, розміщено електронну бібліотеку Острогіани. Тут читачі зможуть ознайомитися з текстами обох редакцій енциклопедії «Острозька академія ХVІ-ХVІІ століття», працями таких знаних дослідників, як Микола Ковальський, Василь Ульяновський чи Томаш Кемпа. Керівник Центру відзначив, що до роботи над сайтом та оцифруванням книг залучені працівники та волонтери НаУОА, і це дає змогу оперативно оновлювати інформацію про діяльність цього наукового підрозділу та систематично поповнювати електронну бібліотеку. Варто зауважити, що Ігор Тесленко відповідально відноситься до авторського права дослідників, праці яких розмішені на сайті Центру. За його словами, жоден із текстів не був розміщений у мережі без дозволу авторів чи їхніх спадкоємців.

Один з основних напрямків діяльності Центру — проведення конференцій та круглих столів. Найважливіший із подібних форумів — Острозькі наукові читання — відбувається в університеті щороку в останні п’ятницю та суботу вересня. У цих зустрічах беруть участь дослідники Острогіани не лише з України, але й з-за кордону (Польща, Німеччина). Ігор Тесленко наголосив на тому, що читання є відкритими для усіх охочих і запросив студентів активніше відвідувати їх, не пропускати нагоди поспілкуватися з відомими істориками. Матеріали їхніх доповідей публікуються у науковому збірнику «Острозька давнина». Видання «Острозької давнини» — дуже важливий вектор роботи Центру. Відроджений після довгої перерви, цей збірник репрезентує найновіші відкриття з історії Острозької Академії, Острозького князівства і його власників. У ньому публікуються ґрунтовні дослідження, а також документи, які вперше вводяться до наукового обігу.

«Насправді, це дуже добре, що такі люди приїздять до Острозької академії. Вони діляться досвідом та знаннями, про які не прочитаєш у звичайних книжках», — говорить Денис Гаврилюк, студент-історик 4-го курсу НаУОА.