В Острозькій академії говорили про права людини та журналістику

08.11.2017

У Національному університеті «Острозька академія» 7 листопада відбулася панельна дискусія «Журналістика та права людини в Україні». На цей захід прийшли не тільки студенти журналістики, а й інших спеціальностей.

Організатор дискусії, старший викладач кафедри журналістики Олексій Костюченко до розмови запросив викладачку Острозької академії, координаторку та юристку громадської приймальної Української Гельсінської спілки з прав людини Марію Цип’ящук, координаторку Медійної ініціативи за права людини Ольгу Решетилову та журналістку, громадську діячку Інну Білецьку.

Під час заходу спікерка Марія Цип’ящук разом зі студентами обговорювала сутність прав людини, її гідність і свободу. На прикладі відео про безхатьків, студенти побачили межу, де порушуються права людини.

Ольга Решетилова ділилася своїм досвідом проведення журналістських розслідувань порушень прав людини в контексті міжнародного збройного конфлікту в Україні. Вона розповідала учасникам дискусії про проблеми і виклики, з якими стикаються журналісти у своїй роботі. За її словами, у разі війни завдання медійника — висвітлювати події на реальних прикладах і не боятися говорити правду.

Журналістка Інна Білецька обговорювала з присутніми право на приватне життя людини. На прикладах відео з новинних сюжетів спікерка розповідала студентам, як не перейти межу журналістам у підготовці матеріалів. Також у розмові йшлося про публічних осіб та доречність втручання журналістів в їхнє особисте життя.

«Права кожної людини закінчуються там, де розпочинаються права іншої. Саме це повинні пам’ятати журналісти під час підготовки матеріалів. Ми повинні знати про правила зйомок дітей, людей з інвалідністю, публічних осіб. Журналіст має висвітлювати проблему порушення прав людини так, щоб самому їх не порушити»,

зауважила Інна Білецька.

Наприкінці дискусії майбутні журналісти ставили питання спікеркам на різну тематику та визначали тези, які були ключовими на обговоренні.

«Якщо проаналізувати тематичні групи нашого міста в соціальних мережах, наприклад, то можна побачити, наскільки неграмотно і некоректно висловлюються мешканці щодо людей з інвалідністю. Також часто стаємо свідками прояву дискримінації за різними ознаками. Самі люди не знають цього. Навіть журналісти не знають, як цю тему висвітлити і як коректно написати про людину з інвалідністю: щоб не принизити її, і щоб не було надмірної героїзації, з іншого боку. Це — один приклад, а прикладів дуже багато. Тому потрібно працювати і розповідати про це. Передусім, це повинні робити журналісти»,

стверджує кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри журналістики Олексій Костюченко.