Острозька академія “свої вогні запалила” у Вінниці та Києві

03.05.2017

Студенти та викладачі Національного університету «Острозька академія» 28 квітня завітали до Вінниці з музично-театральним дійством «Свої вогні запалює Острог» і виставкою картин із художнього фонду Острозької академії, які написані під час пленерів в університеті. Заходи відбувалися у рамках фестивалю «Острог-Ренесанс. Родина». Виставка милувала око вінничан в обласному художньому музеї, а музично-театральне дійство острожани показали просто неба на площі Тараса Шевченка.

За словами директора Музею історії Острозької академії Анастасії Хеленюк, ідея проведення фестивалю «Острог-Ренесанс» виникла рік тому. Тоді відзначалася дуже важлива дата — 440 років заснування Острозької академії, а тепер університет наближається до ще однієї важливої дати — 25 років відродження її в Україні. Ці всі речі хотілося відзначити не просто «офіціозом» і гарними словами, а зробити справжнє свято.

«Ми прагнули, щоб люди усвідомили, що Острозька академія — це не просто якийсь навчальний заклад в Україні, це наша історія, надзвичайно цікаві події, особистості. Так і з’явився „Острозький Ренесанс“, бо академія відродилася, місто відроджується. Острог був містом князів, відомих людей, вчених. Острозька академія якраз гуртувала наволо себе вчених різних конфесій. До слова, картини, які ми привезли до Вінниці об’єднує одна тема — місто Острог. Саме воно у ХІV-ХVІІ сторіччі було столицею князівства Острозького і одним з найбільших європейських міст. А щоб вінничани поринули в епоху Ренесансу, ми привезли до Вінниці виставу, яка присвячена життєвій історії надзвичайно сильної та прекрасної жінки Гальшки Острозької. Вона вважається фундаторкою нашої академії»,

розповідає Анастасія Хеленюк.

Унікальність театральної постановки в тому, що в ній використані автентичні тексти з Острозької Біблії: звернення Князя Острозького, Герасима Смотрицького та Івана Федоровича. Також актор в образі Дем’яна Наливайка читав власну поезію про княжну, постать якої бентежить поетів і дослідників упродовж 400 років. Відповідно до задуму режисера-постановника Галини Гандзілевської, Гальшку показали в різних її вікових періодах, що були ключовими моментами в її житті. Переживання княжної були передані через спів студентського хору під диригуванням Юлії Полонської та хореографічні композиції під керівництвом Марії Цип’ящук. Хор виконував острозький розспів XVI століття та багато інших композицій, які створювали неповторну атмосферу того періоду. Фінал був підсилений психологічними прийомами. Зокрема, для підкреслення вагомості і сили плеяди засновників Острозької академії була використана техніка психодрами (геносоціограми).

Співорганізатор фестивалю «Острог-Оенесанс. Родина», керівник культурологічного проекту «Мистецькі експедиції» Людмила Гарарук зауважила, що фестиваль покликаний нагадати вінничанам про людей із найвідомішого в українській історії аристократичного роду Острозьких.

«Засновника академії князя Василя-Костянтина Острозького називали „некоронованим королем України-Русі“, його батько Костянтин Острозький, завдяки здобутим перемогам у битвах проти татар і Москви, здобув звання „руського Сципіона“. До речі, у різні часи він був старостою Брацлавським та Вінницьким. Фестиваль, по суті, дає старт розмові про українську аристократію, окреслює шляхетні цінності українського суспільства, які були і про які треба нагадувати. На виставці представлені не лише живописні види Острога, але й історична інформація, про яку не розкаже вчитель історії. У нашої країни є шляхетне минуле, у ній жили видатні князі. І ми повинні про це пам’ятати, пишатися такими фактами і популяризувати їх. Радує, що наші ідеї підтримують інші міста Вінницької області. Так, схожий фестиваль відбуватиметься у містечку Брацлаві з ініціативи селищного голови Віталія Мазура. На заходи, крім вінничан, завітали гості з околиць, зокрема діти із сільської місцевості, а навчально-виховний комплекс „Школа АІСТ“ організував для Острозької академії надзвичайно теплий прийом»,

розповіла пані Людмила.

29 квітня представники Острозької академії вирушили до Києва. У Домі освіти та мистецтва «Майстер Клас», крім музично-театрального дійства, на гостей чекала цікава розмова про «золотий вік вітчизняної аристократії».

Наступні заходи у рамках фестивалю «Острог-Ренесанс. Родина» відбудуться 13-15 травня і 4 червня у місті Острозі.

Теги: Острозька академія, Київ, Віниця