Відкритий діалог Міністра юстиції в Острозькій академії та модель нової України

26.04.2016

У рамках робочої поїздки на Рівненщину очільник Міністерства юстиції України Павло Петренко разом зі своїм заступником Гія Гецадзе, народним депутатом України Юрієм Вознюком та Головою управління юстиції в Рівненській області Іванною Смачило зустрілися зі студентсько-викладацькою аудиторією.

Про що говорити представнику найвищої гілки виконавчої влади з майбутніми студентами-юристами та викладачами-науковцями? До чого апелювати та чим зацікавити слухачів?

«Не хочу нудно говорити — давайте сьогодні працювати у формі діалогу. Основним лейтмотивом Революції Гідності було не просто закріпити нову Україну на папері, а закріпити її у свідомості кожного українця. Але, як ви бачите нову Україну?»,

звертається до аудиторії Павло Петренко.

Міністерство юстиції, як орган влади, бачить втілення формули нової України у своїй діяльності так: зміна з бюрократичного апарату на сучасне відомство, яке має забезпечувати захист прав людини.

«Ті зміни, що ми зробили за два роки, не спромоглися зробити до нас за двадцять»,

додає міністр.

Кожне слово вимагає конкретики, власне, як і слова спікера. Запитання залу: «Як скоро відчуються зміни, впровадженні міністерством?». Павло Петренко переконує: зміни вже є. Та переконання не обмежуються лише словами. Конструктив і приклади слідують за ними.

«Досить важливим, я вважаю, досягнення переведення реєстраційних послуг в онлайн-режим. Люди, які раніше стояли в чергах, аби зареєструвати свою нерухомість, більше не платять хабарі. А чому? Бо оформлюють все через Інтернет. І це — реальна зміна. Також не можна забувати про ефективні показники роботи новоствореного органу — Національного антикорупційного бюро»,

наголошує очільник Міністерства юстиції.

Якщо ж говорити про терміни реалізації повного пакету реформ, то варто розуміти, що побудова нової моделі юстиції «з нуля» — означає тривалу і виснажливу роботу. Крім побудови нової структури, складним і відкритим залишається питання про відсутність конкуренції між відомствами.

«Скажу об’єктивно: зробити за один рік зміни в міністерстві неможливо, навіть, якщо ти працюєш двадцять годин на добу»,

стверджує Павло Петренко.

Проте ситуація все ж змінюється, і змінюється в позитивний для України бік. За останні три роки було звільнено 7 000 працівників, які втратили свою честь і гідність в очах українського народу. Натомість, на їх місця прийшли нові спеціалісти як на державному, так і на районному рівнях. Прокурорам, які все ще думають, що вони керують системою, варто зрозуміти, що принцип діє у зворотному напрямку і система керує ними.

Закриття дискурсу на тему корупції, антикорупційного законодавства і його втілення в українських реаліях неможливе без відповіді на запитання: а як же уникнути повтору колишніх корупційних схем і що може слугувати гарантом реалізації ряду антикорупційних реформ у такому випадку? Запрошені гості з органів юстиції одностайно переконують, що конкурсні комісії, які відбирають кандидатів на посади, мають включати в себе представників громадськості.

До речі, студенти Інституту права ім. І. Малиновського можуть забути сучасні стереотипи щодо завеликої кількості юристів у системі освіти та юридичної практики. Процес реалізації пакету реформ, зокрема у Міністерстві юстиції, передбачає велику кількість нових робочих місць і можливість до розвитку.

«Ми ліквідували ці пострадянські відділи юстиції та створили нові бюро юридичної допомоги в регіонах. Нам потрібні ви, молоді фахівці. Вимоги не є якимись особливими: треба мати диплом бакалавра і бажання розвиватися»,

заохочує до співпраці майбутніх юристів високопосадовець.

«Або просто бути випускником Острозької академії»,

жартуючи, додає ректор Ігор Пасічник.

Як випускники, так і сама Острозька академія не залишилася без компліментів міністра юстиції України:

«Щиро вдячний пану ректору, що запросив мене до місця, яке має дух свободи людей, які тут навчалися і навчаються зараз. Студенти, я вам щиро заздрю, що ви навчаєтеся у такому унікальному вищому навчальному закладі! Залишайтеся завжди людьми і такими „живими“, як зараз. Кон’юнктура буде змінюватися, але ваші принципи мають бути непорушними. Я у вас вірю. Дякую!».

Свою подяку очільнику міністерства висловила і університетська спільнота разом з Ігорем Пасічником, подарувавши енциклопедію Острозької академії та оплески заповненої студентами та викладачами аудиторії. Наразі чекаємо на повторний приїзд Павла Петровича згодом, але вже у якості члена організаційного комітету заходів, присвячених 440-річчю Острозької слов’яно-греко-латинської академії.

Теги: Острозька академія, Ігор Пасічник, Міністр юстиції, Павло Петренко, Гія Гецадзе