Питання політики і моралі обговорили в рамках нового академічного проекту

25.03.2016

24 березня 2016 року в рамках академічного проекту «[Університет] в Університеті», що започаткований з метою формування майданчика для висловлення думок з актуальних проблем соціальних та гуманітарних наук в НУ «Острозька академія», відбувся методологічний семінар, організований Дмитром Шевчуком, доктором філософських наук, деканом гуманітарного факультету, та Віталієм Лебедюком, кандидатом наук з державного управління, деканом факультету політико-інформаційного менеджменту. Темою обговорення була проблема «Як подолати суперечності між політикою і мораллю», а приводом для дискусії стала книга «Політика і мораль», професора Йоркського університету С’юзен Мендус, однієї з найавторитетніших лекторів з політичної філософії у світі.

Учасники дискусії підняли низку важливих питань: як уникнути зіткнення інтересів та цінностей у публічній сфері? Як політик може позбутися спокуси корупції та хабарництва, поки обіймає посаду? Яких рис характеру нам слід вимагати від політиків? Чи будуть вони чесними, і якщо не будуть, то чи слід непокоїтися з цього приводу? Чи існують критерії чесного, принципового й відповідального політика? Чи можуть бути політики моральними, а якщо так, — то в який спосіб? Чи є політики морально гіршими за решту з нас?.

«Під час дискусії ми намагалися, слідуючи за автором книги „Політика і мораль“, зрозуміти природу політики та природу політика, а також чи можливо впровадити мораль у політику. Небезпеки та дилеми, пов’язані з політичною кар’єрою — це небезпеки та дилеми, пов’язані з проживанням будь-якого людського життя. Тут завжди постає питання: як мені слід діяти? Роздуми з цього приводу відкриті починаючи з древньогрецьких філософів і до сьогодення. Перед нами завжди постає велика спокуса знехтувати переконаннями власного Я. Навіть з точки зору плюралізму чесність — це ризик для політика»,

зазначив Віталій Лебедюк.

Дмитро Шевчук додав:

«Піднята тема є доволі дражливою, бо інколи здається, що політика — це особлива сфера, яка вимагає особливої логіки дій, що піддаються оцінки з якоїсь особливої моральної позиції. А відтак, нас підштовхують до думки, що політикам можна пробачати їх неморальні вчинки, особливо якщо вони наполягають, що вчинили їх задля підтримки політичного порядку і безпеки. Однак, політик — це передусім людина... І тому він має керуватися загальнолюдськими моральними принципами, слідуючи, зокрема, категоричному імперативу І. Канта як універсальному моральному закону».

Дана дискусія стала яскравим прикладом того, що спільні обговорення актуальних питань студентами та викладачами, дозволяють виробити якісний інтелектуальний продукт. Відтак, формат дискусій щодо ідей та книг в рамках проекту «[Університет] в Університеті» відбуватиметься в стінах Острозької академії й надалі.