Олександр Авраменко: «Працюю для того, щоб зробити українську мову цікавою, модною, сучасною і престижною»

16.11.2016

До Національного університету «Острозька академія» 16 листопада завітав відомий мовознавець, теле- і радіоведучий Олександр Авраменко. Учений презентував новий посібник «100 експрес-уроків української», який у його доробку є вже сто сьомою працею. Також пан Олександр провів майстер-клас із культури української мови для студентів та учнів загальноосвітніх закладів Острога і військового ліцею.

Олександра Авраменка, як одного із найпомітніших дослідників і популяризаторів української мови, впізнають передусім завдяки мовній рубриці «Експрес-урок», яку він веде на телеканалі «1+1». Також пан Олександр очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури, є упорядником посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах, автором низки наукових публікацій, підручників і посібників. Крім цього, Олександр Миколайович відомий тим, що готує щорічний Всеукраїнський диктант національної єдності, який слухають по радіо і пишуть навіть президенти.

«Моя мама городянка, а тато селянин. Я народився в Запорізькій області і жив у місті. У 70-ті роки, коли я був малим, на канікули мене відправляли в село до бабусі. Я дуже щасливий, що належав до тих дітей, які були не обділені селом. У мене була своя „зачарована Десна“. Спогади про те, коли я бігав босоніж по землі, купався у ставку, ходив рідною стежкою, тепле бабусине слово роблять тебе людиною й українцем. Це те, що пов’язане з душевністю і духовністю. Моя бабуся чудово розмовляла українською. Утім я змалечку спостерігав упереджене ставлення до україномовних людей у місті, зокрема в Запоріжжі. Як і будь-яка дитина, дуже тонко відчував цю несправделивість. Напевно ще з тих часів у мене зародилася ідея працювати для того, щоб зробити українську мову цікавою, модною, сучасною і престижною. Скажу із власного досвіду, що сьогодні попит на вивчення української суттєво зростає. І це мене надзвичайно тішить»,

зазначив Олександр Авраменко.

Як стверджує вчений, у кожному регіоні є свої проблеми з вивчення української мови. Це і вкраплення суржикових елементів, і використання діалектів, росіянізмів, мовний пуризм тощо. Посібник «100 експрес-уроків української», як і решта книг Олександра Авраменка, призначені для вирішення вище зазначених проблем та успішного оволодіння українською мовою.

«Зараз я працюю в основному у сфері лінгводидактики. У нас історично склалося так, що українську вивчаємо, використовуючи лише дидактичний матеріал на фольклорно-етнографічну тематику. Безсумнівно, національні маркери ми повинні знати, адже це ідентифікує нас як українців. Але, на жаль, це слабкий бік наших підручників, адже в дидактиці мало сучасного матеріалу. Я навчаю української мови представників нашого шоу-бізнесу та політичної еліти. За результатами проведених уроків із ними, я підготував перший в Україні глянцевий посібник в окфордських традиціях „Українська за 20 уроків“. Передусім цю книжку раджу для того, кому бракує лексичного ресурсу для легкого висловлення думки»,

зауважив Олександр Миколайович.

У цьому ж ключі мовознавець нещодавно видав посібник «100 експрес-уроків української», презентація якого була в Києві тиждень тому. Створюючи цю книжку, Олександр Авраменко мав задум у легкій і цікавій формі розповісти про поширені помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному. Для комфортного вдосконалення мови й мовлення автор пропонує коротенькі уроки з ілюстраціями, які сприяють якнайкращому запам’ятовуванню норм сучасної української мови.

Під час майстер-класу Олександр Авраменко розповів про найтиповіші помилки, які трапляються в українській мові, наводячи конкретні приклади. Також студентство й учні спільно виконали завдання, запропоновані мовознавцем.

Наприкінці зустрічі всі охочі мали можливість поставити питання гостеві, придбати книгу та отримати автограф.

«Українська мова — це душа народу та невід’ємна частина нашого життя. На жаль, багато хто з журналістів, будучи основними культурними подвижниками української мови, не вміють або ж не хочуть взагалі нею послуговуватися. Зневажати рідну мову — це все одно, що відцуратися від Батьківщини. Відомо, до чого призводить спаплюження та зневага рідної мови. Це деградація та цілковитий занепад. Сьогоднішня зустріч, як на мене, дала можливість зрозуміти власні помилки та побачити прогалини у знаннях з української. Дуже слушно сьогодні зазначив Олександр Авраменко, що тільки свідома людина не просто бачить помилки в мові, а й працює над їх виправленням»,

ділиться враженнями студентка спеціальності «Журналістика» Ірина Покотильська.

Теги: Острозька академія, Олександр Авраменко, Експрес-урок