В Острозькій академії відкрито виставку світового художника Георгія Косміаді

09.04.2016

Відбулось відкриття виставки художніх робіт Георгія Косміаді 4-го квітня у Підземній художній галереї Острозької академії. Митець помер у 1967-ому році, тому подію презентувала його донька Надія Косміаді. Побачити картини художника можна буде до 25-го квітня.

«Ми пишаємося, що в Острозькій академії багато художників робили виставки своїх робіт, але сьогодні в нас особливе свято, бо Георгій Косміаді — унікальний художник із світовим ім’ям. Його дочка, Надія Косміаді, представляє виставку свого батька в стінах нашої Альма-матер. Для мене була велика честь пройтися з цією людиною під руку»,

каже ректор Острозької академії Ігор Пасічник.

Георгій Косміаді — відомий художник світового рівня. У 20-30-х роках митець жив у Рівному. Він працював вчителем малювання та естетики, організовував творчі гуртки, разом зі своїми учнями ставив вистави, малював декорації та сам виготовляв костюми. На його честь навіть названо одну із вулиць міста Рівного. В 1940-ому році родина художника змушена була переїхати до Німеччини в Гамбург, де Георгій Косміаді працював художником-декоратором у Державній опері та у театрі «Талія». Проте вчителювати йому там не дозволяли. Після виходу на пенсію він став вільним художником.

Виставка робіт Георгія Косміаді в Острозькій академії проводиться вже вдруге. Цьогорічна — присвячена 130-річчю від дня народження художника. Це святкування започаткувалось виставкою спочатку в Галереї європейського живопису «Євро-Арт», потім — в Рівненському обласному краєзнавчому музеї, а тепер — в Національному університеті «Острозька академія». Олександр Булига, директор Рівненського обласного краєзнавчого музею, коментує це так:

«Це дуже символічно, бо можна порівняти історію академії і постать Георгія Косміаді, в них багато паралелей. Як і ім’я художника, так і університет певний час було забуто. Тепер вони обоє відроджені».

Дочка художника Пані Надія народилася у Рівному, саме тут пройшло її дитинство. Проте на п’ятдесят років доля розлучила її з рідним містом, але з 1992-го року вона щорічно приїздить до Рівного. Повернувшись через такий довгий час, жінка почала популяризувати художні твори свого батька та його учнів.

«Кажуть, що після смерті людина живе на землі до тих пір, поки про неї бодай хоч хтось один згадує і говорить. Своєю великою працею Пані Надія подарувала Георгію Косміаді друге життя»,

зазначив Ігор Пасічник.

Надія Косміаді подарувала Острозькій академії двотомний архів батька, де є записи про життя художника. Жінка була захоплена атмосферою, яка панувала на відкритті:

«Я не можу знайти так багато слів вдячності, щоб виразити свою радість з того приводу, що роботи мого батька зараз в Острозькій академії. В Україні він був викладачем, а в Німеччині йому це не дозволяли робити, тому він дуже багато малював. Батько завжди говорив своїм учням: «Ти не малюй, як твій сусід, не дивись на це. Ти малюй так, як ти хочеш, навіть, якщо боїшся, що щось не так і на тебе будуть сваритись. Ти просто малюй. Ти повинен малювати лише своє».

На презентації було чимало відомих гостей. Думками з приводу дійства ділиться Тетяна Лукашевич, голова Рівненської обласної організації Національної спілки художників:

«Кожен має знайти в роботах Косміаді щось своє, бо вони не є прямолінійними. Художня праця митця „говорить“ до кожного. Коли ти кожного разу підходиш до картини Косміаді, то відчуваєш певну емоцію, яка саме зараз є в тобі. Звичайно, особлива дяка Пані Надії за ту роботу, яку вона робить вже понад двадцять років в Україні: вона відродила ім’я батька».

Взагалі під час свого першого візиту в Україну дочка художника привезла з собою картини учнів Герогія Косміаді, так би мовити, його врожай. Але тоді виникло питання, щоб побачити праці самого митця. І ось уже впродовж багатьох років Пані Надія приїздить до Рівного і привозить роботи батька.

Наталія Тарасевич, директор Олександрійської школи-інтернату, говорить:

«Картини Георгія Косміаді надзвичайні, вони настільки позитивно впливають на душу людини. Я дякую Пані Надії за те, що вона робить. Я ціную її працю, бо вона нею доказує, що є такі люди, які повертають Україні те, що їй належить».