Історики Острозької академїі — учасники конференції, присвяченій створенню єдиного фронту проти кремлівської агресії

06.12.2016

У селі Будераж Здолбунівського району третього грудня зібралися представники влади, політики, історики, науковці з різних куточків України — на науково-практичну конференцію «Антибільшовицький блок народів як передумова створення єдиного фронту проти кремлівської агресії». Таким чином, конференція поневолених народів Сходу Європи і Азії, що відбулась 73 роки тому на Рівненщині, отримала своє історичне продовження.

Від Національного університету «Острозька академія» в заході взяли участь завідувач кафедри історії імені М. П Ковальського, доктор історичних наук, професор Володимир Трофимович, кандидат історичних наук, старший викладач Володимир Марчук та магістр історії Ярослав Швед.

«Минуло більше семи десятиліть від тих подій, але і сьогодні через агресію Кремля ми захищаємо свою незалежність та спокій народів Європи. Упевнена, цей захід стане поштовхом створення єдиної коаліції проти Кремля. І Україна може стати об’єднавчою силою для всіх народів, які зможуть вести боротьбу проти агресії»,

зазначила під час свого виступу заступник голови Рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко.

Тоді, 21 листопада 1943 року, конференція зібрала представників 13 народів, поневолених «совєцькою» імперією. Це був перший міжнародний опір тоталітаризму. Нині ця історична подія 73-річної давнини надихнула владу та науковців, українців та росіян.

Присутній на заході голова Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров переконаний — те, що заклали наші предки 73 роки назад, ми маємо довести до кінця.

«У мене немає жодних сумнівів, що всі наші народи будуть вільні у своєму виборі, у своєму житті. Ми будемо жити в єдиній Українській державі, а інші народи не матимуть такого тиску з боку Росії — чи то казахи, узбеки, прибалтійські країни. Це ще й історична відповідальність. Адже на вас сьогодні дивляться усі країни з пострадянського простору — і Білорусь, і країни Кавказу, і Центральної Азії. Ваш успіх — це буде величезна допомога тим людям, які хочуть жити гідно»,

переконаний Рефат Чубаров.

Перед присутніми з доповідями також виступили голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук, народні депутати України, співкоординатор «Антипутінського інформаційного фронту» Ельхан Нурієв, історики Андрій Жив’юк, Володимир Марчук, Ярослав Швед, Володимир Трофимович, Ігор Марчук, а також російські та українські журналісти.

«Важливість цієї конференції полягає в тому, щоб зернути увагу на героїчні сторінки історії України та наш патріотичний дух. Незважаючи на складні умови, визвольна боротьба у другої половини 40-х — початку 50-х років все-таки відбувалася. Приємно, що про цю дату не забули в Україні. Символічно, що у честь цього встановили пам’ятний знак, адже не всі жителі Рівненщини знають про події того часу. Присутність на конференції народних депутатів України, зокрема Рефата Чубарова, свідчить про важливість цього заходу не лише для українського народу, а й для кримськотатарського»,

переконаний Володимир Марчук.

Усі були одностайними, що потрібно об’єднати зусилля не лише в Україні, але й в цілому у світі у боротьбі із спільним агресором — «путінською» Росією.

Учасники конференції взяли участь в освяченні пам’ятного знаку, встановленого на честь Першої Конференції.

Наприкінці заходу присутні прийняли відозву, у якій йдеться: «Аби протистояти російській агресії, як і 70 років тому, необхідне об’єднання сил як поневолених Росією народів, так і тих, що мають власні національні держави, але розглядаються Кремлем як зона російських інтересів. Це, насамперед, республіки колишнього СРСР та країни „соціалістичного табору“... Чимало народів країн Близького Сходу й навіть Африки також повинні долучитися до справи відсічі Кремлю» (за матеріалами офіційного веб-сайту Рівненської ОДА).

Теги: Острозька академія, Будераж, Антибільшовицький блок