Лекція-концерт від єврейської співачки Марини Якубович

05.05.2016

«Зі старої оселі у новий дім» — саме таку літературно-музичну програму у переддень Великодня подарувала громадськості Острозької академії відома єврейська співачка Марина Якубович під акомпанемент піаніста та музичного керівника ансамблю «Клезмастерс» Лева Сандюка. Стежинами єврейської історії через пісенну творчість на їдиш гостей концерту вів академічний директор Міжнародного Центру мови і культури їдиш при Всесвітньому єврейському конгресі — Доктор Мордехай Юшковський.

Лекція-концерт відбулася у рамках заходів, приурочених відкриттю в Острозькій академії третього в Україні Центру юдаїки, та семінару «Перлини мови і культури їдиш».

Марина Якубович своїми піснями репрезентувала історію єврейського народу, затишок єврейського дому, дотепний єврейський гумор, історії знедоленої, але такої незламної єврейської душі.

До речі, Марина Якубович родом з Острога. Це співачка з чудовим голосом і своєрідною єврейською манерою виконання пісень. У 1999-му Марина вперше взяла участь у семінарі «Їдиш і їдишкайт», що проходив в Одесі. Відкриттям для всіх стало її дивовижне драматичне сопрано, неабиякий талант (куди більший, ніж необхідний звичайній учительці музики) і емоційна манера виконання.

Репатріювавши в 2001 році, Марина Якубович швидко домоглася визнання в ізраїльської публіки, і зараз з успіхом виступає з концертами по всьому світу. У репертуарі пані Марини понад 100 композицій, серед яких хасидські наспіви, народні пісні та пісні на слова їдишстських поетів. Прихильники творчості співачки наголошують на її дбайливому ставленні до мови, особливій увазі до слова та яскравому фольклорному колориті.

«Я вперше слухала музичні композиції їдишем та івритом. Ці дві єврейські мови в поєднанні з українською в піснях Марини Якубович — просто диво. Усвідомлюю, наскільки потужним є взаємопроникнення двох культур: української та єврейської. Пані Марина — символ, образ українського в єврейському та єврейського в українському. Приємно, що така особистість родом з Острога»,

ділиться враженнями студентка спеціальності «Журналістика» Ярослава Друца.

На концерт, крім студентів і викладачів Острозької академії, завітали містяни, вчителі і колишні учні Острозької дитячої музичної школи, у якій свого часу працювала Марина Якубович.

Щира атмосфера, бурхливі оплески, позитивні емоції та багато квітів від вдячної публіки — саме так можна охарактеризувати концерт Марини Якубович в Острозькій академії.

«Професійне виконання Марини Якубович вражало до глибини душі, а іноді й до сліз. Мені, як культурологу, було цікаво дізнатися про світ єврейської культури і музики, які тісно переплелися з польською та українською. Марина Якубович надзвичайно талановита, її харизма та колоритність, вміння „тримати“ публіку, на мою думку, не залишили нікого байдужим. Хоча співачка вже багато років мешкає в Ізраїлі, дуже приємно було спостерігати, наскільки острожани пам’ятають, люблять і захоплюються Мариною Якубович»,

каже магістр культурології, провідний фахівець із профорієнтації випускників Острозької академії Наталія Гриник.

Теги: Острозька академія, Марини Якубович, Клезмастерс, Їдиш і їдишкайт