Візит до Острозької академії Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Романа Ващука

19.03.2015

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук відвідав Національний університет «Острозька академія» 19 березня. Візит відбувся в рамках Симпозіуму з канадознавства, який проходитиме в академії 19-20 березня.

«Канадійська діаспора — надзвичайна. Канада стала батьківщиною для сотень тисяч українців, і ця громада зробила величезний внесок у відродження Острозької академії. Причина в тому, що саме академія започаткувала створення гуманітарної аури нації. А ще в тому, що від самого початку ми поставили перед собою завдання виховувати студентів за двома головними принципами: національна ідея і християнська мораль. І ми не відступаємо від цих принципів. Найбільша гордість нашого університету — це його випускники. У 1995 році ми започаткували українсько-канадську програму обміну студентами. Ті, хто зміг торкнутися до канадських цінностей, змогли перенести частинку цих цінностей в Україну»,

йшлося у вітальному слові ректора НаУОА Ігоря Пасічника.

Національний університет «Острозька академія» має більш, ніж п’ятнадцятирічну історію співпраці з Канадою завдяки обмінним програмам, співробітництву з канадськими навчальними закладами, організаціями та фондами. Метою Симпозіуму з канадознавства є скликання відомих науковців та молодих вчених, зацікавлених у глибокому вивченні канадознавчої проблематики. Серед основних питань, винесених на обговорення на симпозіумі — дослідження з історії, політології, культури, мови та літератури, освітньої сфери, внутрішньої та зовнішньої політики Канади.

«Мені дуже приємно бути в цьому приміщенні, яке дихає свідомістю минулого, але сповнене людьми майбутнього. Це дуже важливо для будь-якої держави — мати свідомість минулого. Добре, що студенти й викладачі вашого навчального закладу змогли відродити цей зв’язок віків. Це добре і для сьогодення, і для майбутнього. Мабуть, так вважали й ті меценати, які зголосилися допомогти у відновленні Острозької академії»,

почав свою промову Роман Ващук.

У вступному слові Посол Канади в Україні зауважив, що досвід Канади багато в чому міг би допомогти українцям, оскільки ця держава є прикладом столітніх переговорних відносин між різними частинами суспільства: різномовними, різнорелігійними, правовими культурами. Дві офіційні мови, політика багатокультурності й визнання прав корінного населення Канади одночасно — все це, створює складну мозаїку, де не домінує виключно якийсь один погляд чи одна група. І в цьому, на думку посла, цікавість Канади для спостерігачів із-поза її кордонів, зокрема для українців.

Не забув Р. Ващук у своєму виступі сказати й про російську-українсько війну та її сприйняття канадським урядом:

«Підтримка України в ситуації, що склалася, в Канаді є справою політичного консенсусу. Майже всі партії, преса, підтримують Уряд України в його намаганнях. Це справа принципова. Уряд Канади уміє відрізняти жертву від агресора й не боїться цього робити, не боїться відкрито говорити про те, що діється в Україні насправді. Важливу роль у цьому відіграв той факт, що в нашій країні знають, хто такі українці. І вважають, що Україна так само, як і будь-яка інша держава світу, має право на суверенітет, територіальну цілісність і самооборону».

Також посол розповів про основні на сьогодні напрямки співпраці між нашими країнами. Зокрема йшлося про те, що Уряди України та Канади ведуть переговори про двосторонню зону вільної торгівлі, адже поки що масштаби цієї торгівлі досить скромні, і її потрібно розвивати. Крім того, у МОН України розробляють проект, який би використовував канадський досвід, щоб допомогти українським університетам використати можливості нового закону «Про вищу освіту». Насамперед це стосується права ВНЗ на автономію.

«Я думаю, що ваш університет через те що він новий і через те, що вже активно співпрацював не тільки з державою, а й з громадськістю, набагато краще готовий до цього, ніж інші університети»,

вважає пан Роман.

Після вступу Роман Ващук мав можливість відповісти на питання студентів. Відповідаючи на питання «Яка ментальна риса заважає українцям на шляху до становлення їх як європейської нації?», він назвав взаємну недовіру, яка дуже ускладнює людям шлях до майбутнього.

«Представники української діаспори в Канаді дуже відрізняються від українців в Україні. Тому зв’язок, який між нами є, не треба уявляти як автостраду. Іноді це маленький місточок між двома культурами й цивілізаціями, який допомагає людям розуміти одне одного у процесі творення кращого майбутнього»,

додав Роман Ващук на завершення.

Теги: Канада, Ващук, Пасічник, Острозька академія, зустріч, Полковський, Таргонський, Шикер, Посольство Канади