«Розробка стратегії регіонального розвитку в Рівненській області: досягнення та перспективи»

01.12.2014

Круглий стіл на тему: «Розробка стратегії регіонального розвитку в Рівненській області: досягнення та перспективи» відбувся в приміщенні Рівненської обласної державної адміністрації 27 листопада 2014 року. Ініціаторами заходу стали Школа політичної аналітики «Поліс» та кафедра політології Національного університету «Острозька академія».

У круглому столі взяли участь представники департаменту економічного розвитку і торгівлі Рівненської облдержадміністрації, управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, Громадської ради при облдержадміністрації, освітніх закладів, громадських організацій та засобів масової інформації.

Метою круглого столу було обговорення результатів роботи обласної робочої групи з розроблення проекту Стратегії економічного та соціального розвитку Рівненської області терміном до 2020 року. Під час заходу представлено аналіз громадського моніторингу розробки Стратегії регіонального розвитку в Рівненській області на основі «Методології планування регіонального розвитку в Україні». Присутні обговорили результати роботи обласної робочої групи та окреслили подальші напрямками стратегічного планування регіонального розвитку в умовах військової агресії РФ.

Експертна частина моніторингу показала, що до складу обласної робочої групи з розроблення проекту Стратегії економічного та соціального розвитку Рівненської області на період до 2020 року було включено 119 осіб. Сукупний склад представників виконавчих органів влади у РГ складає 53,78% від загальної кількості членів робочої групи. Натомість вкрай низька активність спостерігається серед обласних обранців (5,04% від складу РГ). Адміністративно-територіальне представництво у РГ складають представники тільки міст обласного значення (Рівне, Острог, Дубно, Кузнецовськ), м. Здолбунів та Рівненського району. Сукупно це 37,5% від адміністративно-територіального устрою Рівненської області. До РГ не увійшли представники місцевих осередків політичних партій, релігійні та етнічні групи, засоби масової інформації. Гендерний розподіл РГ складає: жінок (27,7%), чоловіків (72,3%).

У процесі розробки СРР, з дати створення РГ, було проведено чотири робочі зустрічі: 18 квітня, 29 травня, 21 липня та 17 вересня 2014 року. Упродовж 17-19 листопада група регіональних експертів розглядала проектні ідеї. На сьогодні попередньо відібрані 59 проектів зі 140 надісланих. Наступний крок полягає у доопрацюванні ідей та підготовці Плану реалізації Стратегії, який буде винесений на обговорення обласної ради.

Директор департаменту економічного розвитку й торгівлі ОДА Ігор Тимошенко зазначив, що стратегію розвитку Рівненської області визнали однією з кращих в Україні і тому частково профінансують за кошт Євросоюзу. Близько 120 експертів з різних сфер життя розробляли цей проект упродовж дев’яти місяців, проаналізували сильні та слабкі сторони регіону, розглянули півтори сотні проектних пропозицій. Найкращі з них допрацюють та представлять у вигляді плану тактичних кроків.

Начальник управління регіонального розвитку департаменту економічного розвитку і торгівлі ОДА Костянтин Мокляк відзначив, що регіональні стратегії розробляються на період дії державної стратегії регіонального розвитку і мають відповідати її положенням. Тобто узгоджуються зі стратегічними цілями та завданнями розвитку держави. Це є обов’язковою умовою, тож департамент економічного розвитку й торгівлі ОДА із залученням експертів ЄС із підтримки політики регіонального розвитку України узгодив положення стратегії області з положеннями державної стратегії.

Експерт школи політичної аналітики «Поліс» Віталій Лебедюк зауважив, що варто вивчити досвід Ізраїлю, де, попри сорокарічну війну, економіка держави розвивається. Тобто головний акцент був зроблений на формування інноваційного продукту, що сприяє залученню інвестицій. В Україні є відповідний потенціал, але він потребує державної підтримки та чіткої державної стратегії.

Експерти та учасники заходу дійшли висновку, що необхідно застосовувати прозорі, статистично обґрунтовані критерії розподілу фінансового ресурсу в рамках програм та вирівнювання розвитку регіонів, заохочувати співфінансування. Особливу увагу варто приділити ефективній комунікаційній підтримці програми регіонального розвитку (інформаційний супровід, моніторинг та оцінка проектів, що отримали допомогу; роз’яснення для потенційних одержувачів). Захід проводиться в рамках проекту «Регіональна політика в Україні: громадський моніторинг стратегій регіонального розвитку», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у партнерстві зі Школою політичної аналітики «ПОЛІС» у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів, Інститутом громадянського суспільства, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад», Офісом Ради Європи в Україні за підтримки Європейського Союзу.

Теги: кафедра політології, політологія, Поліс