Всесвітньо відомі диригенти Роман Ревакович і Антоні Віт відвідали Острозьку академію

18.10.2013

Студенти Національного університету «Острозька академія» 17 жовтня мали унікальну нагоду поспілкуватися із видатними представниками європейського музичного осередку Романом Реваковичем і Антоні Вітом.

Цього року весь музичний світ відзначає 100-річчя від дня народження польського композитора Вітольда Лютославського. З цієї нагоди в Україні відбулося кілька концертів, які диригував Роман Ревакович. Фінальний концерт у Львові, який відбувся 11 жовтня, мав честь диригувати Антоні Віт. Після концерту маестро із дружиною попросили Романа Реваковича показати їм Україну. За цей тиждень панство побувало у Дрогобичі, Кам’янці-Подільському, Івано-Франківську, Кременці. Але пан Роман, якого в Острозькій академії вже вважають другом, вирішив, що показати Україну варто не лише крізь призму історичних місць. Тому він запропонував поспілкуватися з поколінням молодих українців — зі студентами.

Нагадаємо, що Роман Ревакович вже бував в Острозькій академії минулого року. Тоді він пообіцяв студентам, що привозитиме в університет видатних музичних діячів. До слова, у 1983–1993 роках Ревакович керував чоловічим хором «Журавлі», який об’єднував польських українців і гастролював у США, Канаді, Західній Європі й Україні. З 90-их років музикант займається симфонічним диригуванням і пропагує українську музику в Польщі і польську в Україні. Чотири рази реалізував «Дні української музики у Варшаві». Є засновником і головою фонду «Pro Musica Viva», який займається просуванням та підтримкою різноманітних музичних ініціатив.

З Антоні Вітом Ревакович почав співпрацювати під час третього фестивалю української музики в Варшаві. Завдяки пану Антоні «Дні української музики» тоді стали важливою частиною річного музичного циклу Варшавської філармонії. Антоні Віт виступав фактично у всіх музичних осередках Європи, Азії, Австралії й обох Америк. Диригував Берлінським філармонічним оркестром, Державною дрезденською капелою, Британським королівським філармонічним оркестром в Лондоні, Симфонічним оркестром Бі-Бі-Сі, Монреальським симфонічним оркестром тощо. Пан Віт має записи більше ніж на 200 дисках, що отримали різні нагороди, у тому числі сім номінацій на «Греммі», Золотий камертон (Diapason d’Or) та інші. Належить до невеликого кола митців, диски яких продано загальним накладом майже п’ять мільйонів екземплярів. До речі, кілька дисків Антоні Віт пообіцяв надіслати студентам Острозької академії.

Диригент зізнається, про українську музику знає не так уже й багато. Але на цьому етапі своєї творчості цікавиться творчим доробком Мирослава Скорика, а після поїздки в Україну почне вивчати музику й інших українських композиторів.

Одначе гості заспокоїли студентів: сучасна польська еліта знає українську музику. Після проведення фестивалю «Контрасти» польські музикознавці неодноразово писали, що українська класика — це одне із найцікавіше музичних відкриттів сучасності.

«Сьогодні в музичному світі справді знають Валентина Сильвестрова. Я переконаний, що заслуговують на ширше світове визнання такі українські композитори як Мирослав Скорик, Євген Станкович, Ігор Щербаков, Юрій Ланюк та багато інших, — зауважив Роман Ревакович. — Звичайно, класична музика не має мільйонних аудиторій. Це музика інтелектуальна, рафінованова, елітарна. Серед музичних кіл побутує така думка: музика завжди йде попереду. Тому якщо ви хочете змінити своє життя, передусім, змініть музику, яка звучить навколо вас». На питання: «Що вас надихає на творчість?» Антоні Віт відповів, що на музичну творчість може надихати лише музика. До слова, маестро приїхав в Україну із дружиною Зоф’єю Віт. Вона, між іншим, відома польська скрипалька, нещодавно відкрила у Польщі спеціальний будинок для музикантів похилого віку.

Ректор Острозької академії Ігор Пасічник подякував гостям за тепле спілкування і подарував книги і сувеніри із символікою університету. Студенти сподіваються, що наступного разу Роман Ревакович приїде в Острог не лише із такими талановитих людьми як Антоні Віт, а й з власним концертом.

Теги: Пасічник, Реваквич,Антоні Віт, зустріч