Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури»

22.02.2013

Кафедра гендерних досліджень та кафедра культурології та філософії 21 лютого організовала круглий стіл на тему «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури». Зацікавлені цією тематикою науковці представляли вищі та середні спеціалізовані навчальні заклади Рівного, Славути, Львова, Сум.

Пленарне засідання круглого столу традиційно проходило в Музеї стародруків, а обговорення доповідей — у методичному кабінеті кафедр-організаторів. Із вітальним словом виступили проректор з навчально-виховної роботи Руслана Каламаж, декан гуманітарного факультету Василь Жуковський та завідуючий кафедрою культурології та філософії Микола Зайцев. Спільною темою, яка була озвучена на пленарному засіданні стали питання гендеру як методу наукового дослідження, наукових меж його розуміння та тлумачення.

Основними тематичними секціями на круглому столі були: гендер та літературна критика, психологічні, історичні та культурологічні аспекти гендерних досліджень. Так, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Рівненського державного гуманітарного університету Мирослава Крупка у своїй доповіді зазначила, що «художній простір у інтерпретації жінок-письменниць позбувається географічної функції і служить засобом ідейно-світоглядної ідентифікації. Суспільство переживає процес трансформації, що проявляється як зміна традиційних гендерних ролей». Теми літературної критики також торкнулися Валерій Полковський, кандидат філологічних наук, доцент, директор Центру канадознавства НаУ «ОА» та Ольга Кузьміч, студентка четвертого курсу спеціальності культурологія.

Гості зі Львова Марія Гаврилишин та Олена Ганусин, що представляли Львівський національний університет імені Івана Франка, продемонстрували як використовується гендерна методика в історичних науках. Практичний психолог Славутського обласного спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки учнів в галузі науки Тетяна Фурда у своїй доповіді навела дані щодо рівня розвитку гендерної культури осіб юнацького віку, масштабу поширення гендерних стереотипів серед молоді. Проаналізувала результати корекційно-розвивальної роботи з учнями щодо формування у них гендерної культури.

Загалом доповіді усіх учасників викликали жваве обговорення. Модератор круглого столу кандидат філософських наук, доцент Марія Петрушкевич наголосила на важливості таких наукових заходів, оскільки вони стають не лише поштовхом до нових досліджень, але й потужним елементом просвітницької діяльності з гендерної проблематики.

Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» Круглий стіл «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури»

Теги: гендер, культурологія, круглий стіл, Каламаж