Острозька академія відсвяткувала День української мови та писемності

09.11.2012

Святкування Дня української мови та писемності вже стало доброю традицією в Острозькій академії. Цей рік — не виняток. Щоправда, акції, приурочені до свята, розпочалися ще задовго до дев’ятого листопада.

Уже традиційно напередодні Дня української писемності та мови університет збирає науковців з усієї України, щоб поділитися науковими досягненнями у сфері мови та мовлення. Першого-другого листопада з ініціативи кафедри української мови і літератури проходила Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми культури української мови і мовлення». Пленарне засідання конференції розпочав доктор педагогічних наук, професор, дійсний член АН ВШ України, завідувач кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія» Іван Хом’як доповіддю «Мовне виховання — визначальний складник сучасної освіти». На думку науковця, така тема — надзвичайно актуальна в сучасних суспільно-політичних умовах. «Доля мови залежить від нашого ставлення до неї. У нашій освіті важливо розрізняти мовне навчання і мовне виховання, — говорить Іван Хом’як. — Потрібно виховувати такого мовця, який не просто знає мовні норми, а й дотримується їх. При цьому, не треба зловживати вихованням на прикладі трагічних сторінок нашої історії». Усі матеріали конференції опубліковано у науковому збірнику.

Продовжилось святкування шостого листопада. Саме в цей день до Острозької академії завітав вірний друг та партнер вишу головний редактор газети «День» Лариса Івшина, яка презентувала чергову новинку бібліотеки газети — серію «захалявних» книг «Бронебійна публіцистика», до якої увійшли твори Івана Франка, Миколи Костомарова, Михайла Драгоманова, Пантелеймона Куліша та багатьох інших українських інтелектуалів. Загалом — 15 книг. Під час зустрічі, що відбувалася у формі діалогу, студенти поцікавилися думкою Лариси Олексіївни про стан сучасної журналістської освіти в Україні, важливість думок наших попередників та їхній вплив на нас, запитали про книги, які варто прочитати молоді передусім, критерії відбору авторів «Бронебійної публіцистики», нові проекти газети.

Сьомого ж листопада викладачі та студенти Острозької академії написали загальноуніверситетський диктант. Усі охочі мали хорошу нагоду пригадати основні правописні правила української мови, орфограми та каліграфію, а ще — подумки повернутися у добрі шкільні часи.

У переддень свята коридор університету перетворився на своєрідний театр. Упродовж перерви студенти переглянули уривок із відомої вистави «Назар Стодоля» у виконанні театральної студії «Дивись!». Цього ж дня молода поетка випускниця Острозької академії Ірина Баковецька презентувала свою збірку «Римовані весни», а опісля усі охочі мали можливість взяти участь у лінгвістичному КВК.

Дев’ятого листопада в університет завітали молоді таланти з усієї України — переможці літературного конкурсу «Витоки». У номінаціях «Проза», «Поезія» та «Дитяча література» цього року першість вибороли Войтко Даяна (м. Острог), Коваль Наталія (Рівненська область, Млинівський район, с. Бокійма) і Роляк Ольга (Чернігівська область, м. Ніжин). Заохочувальні премії отримали автори сценаріїв вистав, фентезі, поетичних та прозових творів. З роботами переможців конкурсу можна ознайомитися на офіційному сайті Острозької академії.

Упродовж дня в університетських стінах проходили акції «Живі голоси українських поетів», «Розмовляймо українською», «Слухаймо українське». На студентському радіо звучали декламовані поезії про рідну мову, Братство спудеїв підготувало листівки із типовими мовними помилками студентів та правильними аналогами вимови, написання тощо. Відділ зв’язків з громадськістю подарував усім закладам міста — кафе, ресторанам, магазинам і навіть маршрутним таксі — диски з українською музикою.

День української мови та писемності — свято, що об’єднує. Це вже вкотре довели в Острозькій академії.