Острозька академія вшановує пам’ять Івана Федорова

05.12.2011

Національний університет «Острозька академія» 5 грудня вшановує пам’ять Івана Федорова, видатного східнослов’янського друкаря, організатора чотирьох друкарень (у Москві, Заблудові, Львові та Острозі).

Іван Федоров відіграв велику роль в культурі східнослов’янських народів, особливо в Україні, де започаткував видання шкільних підручників для навчання дітей грамоті, читанню і основам граматики. Брав участь у редагуванні текстів, автор так званих додаткових статей-післямов у острозьких «Азбуці» і «Біблії» та львівських «Апостолі» і «Букварі».

В Україні життя і діяльність Федорова поділяють на два етапи: львівський — 1572-1574 рр. та дермансько-острозький — 1575-1581 рр. Поки в Острозі споруджувалася друкарня і проводилась підготовка до видання біблійних книг, Федоров на запрошення князя Василя-Костянтина Острозького для заснування і здійснення книгодрукування прибув у його володіння, спочатку в село Дермань, де був призначений управителем Дерманського монастиря (1575-1576).

В Острозі Іван Федоров також був не простим виконавцем технічних завдань і функцій, а брав участь у підготовці і редагуванні текстів до видання, співпрацював із вченими багатьох країн, що прибули до міста для вивчення і видання книг.

Острозький період — найбільш плідний у діяльності Івана Федорова. Ним видана низка важливих книг: «Азбука» (або «Буквар» у 1578 році), «Книга Нового завіта» (1580 р.), «Книжка собраніє вещей нужнєйших» Тимофія Михайловича (1580 р.), перша повна слов’янська кирилична «Біблія» (1580-1581 рр.), «Хронологія» Андрія Римші (5 травня 1581 р.).

На всіх виданнях, крім останнього, участь Івана Федорова зазначена вміщенням його друкарського знака. У острозьких виданнях Федоров застосовував нові шрифти. У Біблії — 6 різних шрифтів, з них два грецьких, у тому числі дрібніші. Острозькі видання Івана Федорова мають численні орнаментальні прикраси: дереворитна рамка на титульному аркуші Острозької Біблії, герб князів Острозьких, ініціали, заставки, кінцівки, унікальна орнаментальна деталь — зображення обличчя («херувим-українець») з крильцями з обох сторін. Острозька Біблія стала справжнім шедевром поліграфічного мистецтва.

Іван Федоров не лише заснував друкарство в Острозі, а й створив умови для наступної книговидавничої діяльності в місті після свого від’їзду до Львова.