Відзначення 40-ліття Українського історичного товариства (1965 – 2005)

Українське Історичне Товариство у 2005 році відзначає 40-ліття своєї діяльности. Створене у 1965 році в США навколо журналу “Український Історик” (вперше виданого у 1963 р.), воно порівняно скоро поширило свою діяльність на Західну Европу та Канаду, а після 1990 року – і на Україну. Серед членів-засновників УІТ були Марко Антонович, Любомир Винар (ініціятор і голова Ініціятивної групи), Богдан Винар, Ілля Витанович, Олександер Домбровський, Василь Дубровський, Михайло Ждан, Ігор Каменецький, Роман Климкевич, Петро Курінний, Михайло Міллер, о. Іриней Назарко, Олександер Оглоблин, Євген Онацький, Ярослав Пастернак, Наталія Полонська-Василенко, Микола Чубатий. Серед членів УІТ – багато відомих в Україні вчених, серед яких: Михайло Брайчевський, Ярослав Дашкевич, Ярослав Ісаєвич, Микола Ковальський, Юрій Мицик, Ганна Швидко та ін.

В зв’язку із 40-літтям Українського Історичного Товариства в Україні відбулася низка наукових конференцій та зустрічей, присвячених цій річниці. Зокрема, 27 вересня в Національному університеті “Острозька академія” влаштовано зустріч з президентом УІТ проф. Любомиром Винарем. Її відкрив Ректор університету проф. Ігор Пасічник, який розповів про співпрацю Острозької Академії з Українським Історичним Товариством та проф. Любомиром Винарем, відзначив основні шляхи її подальшого розвитку. Проф. Любомир Винар у вітальному слові розглянув основні напрями розвитку сучасної української історичної науки, розкрив велике значення співпраці між українськими науковими установами в Україні та діяспорі. Він також наголосив на позитивній ролі багаторічної співпраці УІТ з Національним університетом “Острозька академія”, що розпочалася в середині 90-х років минулого століття завдяки ініціятиві відомого українського джерелознавця проф. Миколи Ковальського, тодішнього проректора університету і першого голови Осередку УІТ ім. М. Грушевського в Острозі. За значний вклад у вивчення української історії, джерелознавства та історіографії, за підготовку нових кадрів істориків в Україні, діяльність в Українському Історичному Товаристві та його журналі “Український Історик” проф. Миколу Ковальського було нагороджено Грамотою Почесного члена УІТ. Почесною грамотою було відзначено також доц. Аллу Атаманенко, директора Інституту дослідження української діяспори НаУОА, голову Осередку УІТ в Острозі  і директора Редакційного бюра журналу “Український Історик” в Україні.

З вітальним словом виступив проректор з наукової роботи НаУОА проф. Петро Кралюк, який відзначив велику ролю УІТ та його журналу “Український історик” у розвитку української історичної науки. Він відзначив широкий спектр проблематики досліджень, опублікованих Українським Історичним Товариством, про що свідчила виставка видань УІТ, підготовлена Інститутом дослідження української діяспори.

З доповіддю про діяльність Українського Історичного Товариства виступила директор Інституту дослідження української діяспори Національного університету “Острозька академія” доц. Алла Атаманенко, яка також згадала про стипендії для студентів та аспірантів університету, пов’язаних із родиною Винарів. Серед них – багаторічна стипендія пам’яті відомих представників родин Патковських та Кузьмичів для студентів із Коломиї в розмірі понад 3000 гривень в рік кожна. Її сьогодні одержують майбутній український філолог Людмила Масик, майбутній економіст Михайло Хруленко та майбутній релігієзнавець Артем Ткач. З цього навчального року братами професорами Любомиром та Богданом Винарями було уфундовано стипендію імені їхніх батьків, відомих українських педагогів і громадських діячів зі Львова директора дівочої гімназії Рідної школи ім. Кокурудзів Івана Винара і його дружини Евфрозини Винар, директора народної школи ім. Б. Грінченка. Ця стипендія призначена протягом наступних чотирьох років в розмірі 3000 гривень для студента родом зі Львова та аспіранта, який в наукових дослідах займатиметься дослідженням української діяспори.

Проф. Любомир Винар підвів підсумки щорічного конкурсу наукових робіт для студентів і аспірантів Національного університету “Острозька академія”, преміяльний фонд якого також уфундовано ним та його дружиною мґр. Анною Винар. Переможцям цього року – студенткам-історикам Любові Корнійчук та Аліні Кунець ним було вручено дипломи та премії.

Наприкінці зустрічі було представлено нові видання Українського Історичного Товариства та Національного університету “Острозька академія” – Наукові записки серії “Історичні науки” з доповідями з Міжнародної наукової конференції “Українська діяспора: проблеми дослідження”, організованої УІТ, Світовою Науковою Радою СКУ та НаУОА в вересні 2004 р., перший том збірника Другого Міжнародного конгресу українських істориків “Українська історична наука на сучасному етапі розвитку”, що відбувся у Кам’янці-Подільському у вересні 2003 р. Також було презентовано перший том нової серії УІТ “Історичні джерела” – “Описи Острожчини другої половини ХVІ – першої половини ХVІІ ст.”, виданий УІТ спільно з Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського Національної Академії Наук України.

Завершилася ювілейна зустріч заключним словом Ректора НаУОА проф. Ігоря Пасічника, який підкреслив плідність співпраці з УІТ, а також згадав про пляни створення в Острозькій академії катедри української діяспори, праця якої дасть можливість збільшити кількість навчальних курсів, пов’язаних із різними аспектами діяльности закордонних українців.