Участь Інституту у ярмарку «Книжковий світ»

Інститут дослідження української діаспори НаУОА постійно бере участь у книжкових форумах, що відбуваються в Україні. В листопаді 2007 р. пройшов Десятий Київський міжнародний книжковий ярмарок «Книжковий світ-2007». Протягом чотирьох днів найкращі видавництва з України та з-за кордону демонстрували свої останні напрацювання. Національний університет «Острозька академія» вже другий рік поспіль представляє свої видавничі проекти. Попри досить молодий вік (відродженій Острозькій академії лише тринадцять років) видавництво університету має змогу представити досить потужний книжковий фонд: від наукової до художньої літератури. Все це напрацювання викладачів та студентів Острозької академії. Постійним попитом серед читачів користуються серії «Наукові записки» та «Студентські наукові записки» різних тематик: економіка, психологія, культурологія, політологія тощо; історичні та філософські монографії.

Видавництво Національного університету «Острозька академія» має ексклюзивне право на видання творів Уласа Самчука, надане йому єдиними розпорядниками спадщини письменника Оксаною та Ярославом Соколиками (Канада). До сторіччя видатного українського прозаїка Острозькою академією було видано його відому трилогію «Волинь», а цього року світ побачив менш відомий твір – спомини та враження у двох частинах «На білому коні. На коні вороному», що описують події на Волині років Другої Світової війни. Книгу було підготовлено по оригінальним примірникам, що зберігаються в бібліотеці Інституту досліджень української діаспори НаУОА. Перші сигнальні примірники напередодні були презентовані на форумі книговидавців у Львові та у Луцькому видавництві «Твердиня». На «Книжковому світі-2007» видання нарешті побачила столиця. Частина тиражу, привезена на виставку, була розкуплена за перші дні виставки, що і стало відповіддю на тривалі літературознавчі дискусії навколо творчої спадщини письменника – Україна хоче читати Самчука.

Інститут досліджень української діаспори НаУОА також вже вкотре представляє свої нові видання. Науковий співробітник Інституту Анастасія Хеленюк на «Книжковому світі – 2007» презентувала найновіші книги – результат співпраці Інституту та Українського Історичного Товариства. Першою книгою, презентованою Інститутом дослідження української діаспори університету, став черговий том серії УІТ «Історичні джерела» – «Матеріали до історії Українського історичного товариства», що, за словами директора Інституту проф. Алли Атаманенко, є першим виданням джерел, створених внаслідок діяльності наукової організації поза Україною, яке дає можливість повною мірою відтворити працю членів УІТ, що розпочало свою діяльність 1965 року в США та об’єднало провідних українських вчених, які волею долі працювали в різних країнах світу. Книга містить важливі матеріали не лише до історії Товариства, а й до дослідження української історичної науки в діаспорі в цілому. Друга презентована книга – «Хмельниччина в тогочасних західноєвропейських джерелах» є першою повною збіркою праць, присвячених діяльності гетьмана України Богдана Хмельницького відомого дослідника Української Гетьманської держави професора Акронського державного університету (США), Гайдельберзького та Українського Вільного університетів (Німеччина) Теодора Мацьківа. На виставці книга була оцінена як важливий здобуток сучасної історичної науки. Сьогодні Інститут досліджень української діаспори продовжує працю над підготовкою кількох нових видань, які готуються у співпраці з українськими науковими установами діаспори – УІТ, УВАН у США, СНР СКУ та ін. Серед них – збірки наукових досліджень різних аспектів життя та діяльності українців поза Україною, спогади, джерельні матеріали та інші, що будуть презентовані вже наступного року.