Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Ресурси

Серед ресурсів, що надаються студентам, викладачам, працівникам та гостям університету наукова бібліотека, відділ кадрів, інформаційно-рекламний відділ, відділ міжнародних зв’язків, Центр вивчення спадщини Острозької академії, ресурсні центри, методичні кабінети.

В Національному університеті «Острозька академія» діє п'ять факультетів та Інститут права ім. І. Малиновського, студенти яких навчаються на 18 престижних спеціальностях.

Факультети
Корисне

При Острозькій академії створена велика кількість студентських організацій, а також проектів, у яких студенти беруть активну участь, мають змогу проявити свій творчий потенціал та реалізувати себе.

Острозька академія підтримує ініціативу донецьких студентів

Громадська ініціатива Донеччини з відновлення історичної пам'яті
м. Донецьк, вул. Щорса 23/38 тел. 80955088965

                                                             Ректору Донецького національного університету
члену-корреспонту АН України
Шевченко Володимиру Павловичу


Заява-звернення


Вельмишановний Володимире Павловичу! Колишніми та дійсними студентами Донецького національного університету 17 грудня 2008 року було ініційовано надання Донецькому національному університету імені Василя Стуса. Представники української інтелігенції, письменники, музиканти та наукові діячі України виступили з підтримкою цієї інціативи. В переліку імен, які підтримують наддання університету імені Василя Стуса є Юрій Андрухович, всесвітньо відомий поет, письменник і перекладач, ректори інших українських вузів, величезна кількість колишніх студентів нашого ВНЗ. Рідний син поета, Дмитро Стус, так само висловив повну підтримку ініціативи колишніх та дійсних студентів. Крім того, десять загальноукраїнських молодіжних громадських організацій висловилися на підтримку такої акції.


На даний момент є більше 500 підписів дійсних студентів ДонНУ, які свідчать про актуальність цього питання, на користь надання імені великого поета і правозахисника Донецькому національному університету.

Ми знаємо Вас як патріота, який послідовно докладає зусилля до увіковічнення пам'яті Василя Стуса в стінах університету. Саме завдяки Вашій роботі зявилась  меморіальна дошка і зараз планується поставити погруддя поета. Ми переконані, що Ваш науковий та моральний авторитет серед викладачів та студентів Донецького національного університету дуже високий для того, щоб Вчена рада університету прийняла відповідне рішення про надання імені Василя Стуса навчальному закладу. В наступному році виповнюється 50 років з моменту закінчення Василем Стусом Донецького національного університету і ми переконані, що саме завдяки Вам і Вашій позиції університет зможе увіковічнити ім'я Героя України у власній назві. Очі всієї української громадськості звернені зараз на Вас і ми так само очікуємо на Ваше рішення. В свою чергу, ми готові докласти всіх зусиль, щоб допомогти Вам у процессі надання Донецькому національному університету ім'я Василя Стуса.

Додатки:

1. Відкрите звернення представників української творчої інтелігенції, науковців, студентів та просто небайдужих громадян до міністра освіти та науки України Івана Олександровича Вакарчука  стосовно надання Донецькому національному університету імені Василя Стуса;
2. Спільна заява всеукраїнських молодіжних громадських організацій до Президента України Ющенка Віктора Андрійовича та міністра освіти та науки України Івана Олександровича Вакарчука стосовно надання Донецькому національному університету імені Василя Стуса;
3. Спільна заява колишніх та дійсних студентів Донецького національного університету;

З повагою та сподіваннями на співпрацю, Станіслав Федорчук, координатор Громадської ініціативи Донеччини з відновлення історичної пам'яті

29.12.2008

День Василя


Сергій СТУКАНОВ, член Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді, м. Донецьк

17 січня виповнюється місяць, відколи взяла початок ініційована колишніми та чинними студентами Донецького національного університету кампанія з надання провідному вузу Донецька імені Василя Стуса. Одним із формальних приводів, який дозволив наново актуалізувати стару ідею й, що головне, бодай якоюсь мірою ускладнити відкладення цього питання в далеку шухляду, стала 50-та річниця закінчення Василем Стусом Донецького педагогічного інституту (нині ДонНУ), що припадає на поточний рік. Протягом декількох років противникам надання вузу імені Стуса вдавалось уникнути розгляду цієї проблеми, однак тепер оминути її буде важче. Річ у тім, що дане питання, цілком належне до прерогативи навчального закладу (органом, уповноваженим ухвалювати подібні рішення, є вчена рада університету), впродовж останнього часу встигло вийти далеко за рамки внутрішньої справи вузу й набуло загальнонаціональної ваги. У цьому контексті не зайве згадати, що іще на початку минулого року під час загальноукраїнського круглого столу, ініційованого газетою «День», Національною телерадіокомпанією та Острозьким клубом вільного інтелектуального спілкування молоді, 2008 рік було проголошено Роком Василя Стуса.

Сприяли цьому в певний спосіб й керманичі Донецької області — голова ОДА В. Логвиненко та голова Донецької облради А. Близнюк, які, негативно відреагувавши на висунену студентами пропозицію та висловивши свою незгоду із нею, примусили організаторів кампанії шукати підтримки на національному рівні. Так, пан губернатор, зазначивши, що надання вузу імені Василя Стуса є непотрібним, зіслався на Міністерство освіти та науки України, яке начебто не підтримає ініціативу студентів. Ще далі пішли депутати міської ради, які звернулись до своїх львівських колег із пропозицією повернути старі назви перейменованим у Львові вулицям — Пушкіна, Лермонтова і Тургенєва, а натомість пообіцяли звести в Донецьку пам’ятник Василеві Стусу (про надання його імені ДонНУ вони ніби «забули»). Така підміна — пам’ятник замість імені — цілком зрозуміла, — а надто, коли згадати, що китайське слово «ге мін», яке перекладається як «революція», дослівно означає «зміну імені». Йдеться, отже, не тільки про те, що пам’ятник — на відміну від імені університету, котре має змогу «промовляти», «звертатися» до всього світу, — є мовчазним і німим, але й про те, що через ім’я Василя Стуса університет — а відтак і місто, й Донбас загалом — впевнено вписуються в контекст українського національного руху. Певна річ, для світогляду, ѓрунтованого на запереченні цього контексту, таке перейменування дорівнює революції. Тим паче, що, стаючи інцидентом, воно спроможне спричинити подальшу вервечку перейменувань на Донбасі.

Означена позиція донецької влади спричинила активізацію громадської активності. Насамперед на сайті «Іншої літератури» було розміщено відкрите звернення представників української творчої інтелігенції, науковців, студентів до міністра освіти та науки України І. Вакарчука, в якому зазначалося, що «громадська діяльність і творчість Василя Стуса для формування сучасної української нації має таке ж значення, як постаті Тараса Шевченка, Івана Франка і Лесі Українки... На сьогодні саме він є найвидатнішим випускником Донецького університету, широко відомим в Україні та світі. Тому кожен із нас вважає ініціативу колишніх та теперішніх студентів Донецького національного університету щодо надання закладу його імені історично виправданою, цілком справедливою і суспільно корисною». Ще до кінця минулого року дане звернення, під яким підписалися понад півтисячі науковців, митців із усієї України (зокрема, й син поета, Дмитро Стус), дістало підтримку з боку пана міністра й міністерства в цілому. Подібне звернення — від імені десятьох загальнонаціональних громадських молодіжних організацій — було направлене і Президентові України.

Паралельно в Донецьку розпочалась кампанія зі збору підписів серед студентів ДонНУ щодо означеного питання. Станом на тепер у розпорядженні організаторів акції є понад 500 підписів прихильників надання ДонНУ імені Стуса. Разом із тим, офіційна позиція ректорату університету й досі лишається невідомою. За словами одного з ініціаторів кампанії, координатора Громадської ініціативи Донеччини з відновлення історичної пам’яті С. Федорчука, ще 29 грудня згадану заяву-звернення було передано до приймальні ректора ДонНУ В. Шевченка, однак відповіді поки що не було.

№2, середа, 14 січня 2009