Про відродження традиції університету говорили в Острозькій академії

12.04.2024

Сьогодні відзначаємо важливу подію в новітній історії Національного університету «Острозька академія». 30 років тому Президент України Леонід Кравчук підписав Указ «Про утворення Острозького колегіуму». За цей період Острозька академія стала одним із найвідоміших університетів не тільки України, а й закордону.

12 квітня відбулася наукова конференція «Острозька академія: відродження традиції».

Зі вступним словом звернувся ректор Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник:

«Вітаю всіх учасників на сьогоднішній надзвичайно важливій конференції для університету. Девʼяності – це були унікальні часи, коли приходили люди, які творили Острозьку академію. Найбільше досягнення нашого університету це те, що кожна дотична до нього людина усвідомила свою належність, участь у творенні й відродженні чогось великого. Це згуртований колектив, об’єднаний навколо одної ідеї – відродження України й Острозької академії, нашої освітянської святині. Пишаюся тим, що ми спільно, динамічно, згуртовано й потужно йдемо вперед. Цей хід не зупинить ніхто, бо Острозька академія була, є і буде».

Ігор Пасічник виступив із доповіддю «Сучасність Острозької академії: відроджуємо традицію, творимо майбутнє». Пан ректор закцентував увагу на Указі Президента України Леоніда Кравчука «Про утворення Острозького колегіуму», процесі відродження університету, а також людях, які були до нього дотичними.

Голова Наглядової ради НаУОА, доктор філологічних наук, професор, дійсний академік Академії наук України, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, академік Острозького Академічного Братства Микола Жулинський презентував доповідь «Острозька академія та її роль у формуванні національної свідомості українського народу».

«Острозька академія як науково-освітній центр швидко стала тим духовним потужним центром, який відіграв особливу роль у відродженні й утвердженні національної ідентичності, культурно-православної тотожності українського народу та сприяв загальнонаціональній духовній консолідації. Це був новий етап у розвитку духовної культури й філософської думки в Україні, який позначився становленням нової ментальності. Ця нова ментальність, відроджена культурно-православна тотожність, національна ідентичність українського народу поставали значно завдяки Острозькій академії та її інтелектуальному осередку в Україні»,

додав Микола Жулинський.

Доктор економічних і теологічних наук, почесний професор економічного факультету Елайджа Морган презентував доповідь «We build institutions of education in the hearts and minds».

Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри англійської мови та літератури Василь Жуковський розповів про духовно-моральне виховання в Острозькій академії й презентував творчий доробок науково-дослідної лабораторії християнської етики, психології та педагогіки НаУОА.

Доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Петро Кралюк закцентував увагу на історичних традиціях університету.

Доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії ім. проф. М. П. Ковальського Володимир Трофимович зазначив про передумови відродження й перші роки становлення Острозької академії. Пан Володимир наголосив, що спираючись на ентузіазм, самовідданість і відповідальність першої когорти, долаючи перешкоди, Острозька академія впевнено крокувала вперед.

Наприкінці заходу доктор філософських наук, професор, проректор із науково-педагогічної роботи Дмитро Шевчук зазначив, що за результатами конференції планується підготовка книги про історію відродження Острозької академії.