В Острозькій академії відкрили меморіальну дошку Томашу-Оскару Сосновському

15.11.2023

15 листопада у студентсько-викладацькому храмі преподобного Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» відкрили меморіальну дошку Томашу-Оскару Сосновському.

Томаш-Оскар Сосновський – українсько-польський скульптор ХІХ століття, представник академізму, автор понад пів сотні скульптур із білого мармуру, Почесний доктор 24-х художніх академій світу.

На урочисте відкриття завітали польський дипломат Славомір Марек Місяк, віце-консул Матеуш Маршалек, керівник культурно-просвітницького центру ім. Т. О. Сосновського Ярослав Ковальчук, настоятель римо-католицького костелу Успіння Діви Марії в Острозі Отець Ярослав Рудий, резидент парафії Вітольд-Йосиф Ковалів і місцеві жителі міста.

Із вітальним словом до всіх присутніх звернувся ректор НаУОА Ігор Пасічник:

«Томаш-Оскар Сосновський належить Польщі, Україні, Італії, усьому світові… Острожчина мала Батьківщина митця. Тут пройшли його роки дитинства, формувалися первинні навички скульптора. Важливо, що він завжди пам’ятав свою Батьківщину, відвідував її, заповів костелу в Острозі найкращі свої скульптури, які тепер знаходиться в музеї. Відкриттям цієї меморіальної дошки ми засвідчуємо, що Томаш-Оскар Сосновський знову повертається на свою малу Батьківщину».

Під час заходу Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Славомір Місяк розповів про непересічний талант Томаша-Оскара Сосновсього, значення події для розвитку дружніх стосунків польського й українського народів.

«Я щиро вдячний пану ректору за другий захід поспіль, який відбувається у стінах Острозької академії, присвячений визначним українським і польським постатям. Перший – це міжнародна конференція присвячена Анні Валентинович, а тепер – відкриття цієї меморіальної дошки. Ці постаті жили в різні часи, але вони об’єднують два братні народи. Меморіальна дошка написана на двох мовах і вона буде нагадувати всім, хто приходить у храм чи молитися, чи з екскурсіями, вони будуть читати й дізнаватися про видатного скульптора»,

зазначає керівник громадської організації "Культурно-просвітницький центр імені Томаша-Оскара Сосновського" Ярослав Ковальчук.

Отець Ярослав Рудий, настоятель римо-католицького костелу Успіння Діви Марії в Острозі, разом із резидентом парафії Вітольдом-Йосифом Ковалівим звершили молитву як українською, так і польською мовами й освятили меморіальну дошку.