В Острозькій академії відбулася лекція «Василь-Костянтин Острозький, Кирило Лукаріс і Берестейська унія»

10.03.2023

9 березня в рамках проєкту Відкритого університету Острозької академії відбулася лекція на тему «Василь-Костянтин Острозький, Кирило Лукаріс і Берестейська унія». Спікер Леонід Тимошенко – доктор історичних наук, професор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Модерували захід Дмитро Шевчук, доктор філософських наук, професор, проректор із науково-педагогічної роботи НаУОА, координатор Відкритого університету Острозької академії, а також Андрій Смирнов, доктор історичних наук, професор, заступник завідувача кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського, директор Центру святого Кирила Лукаріса.

Андрій Смирнов зазначив, що діяльність острозького гуртка й біографія його засновника князя Василя-Костянтина Острозького вже більше 200 років має особливий науковий інтерес серед учених-гуманітаріїв. Однак, за словами пана Андрія, навіть у цих популярних темах залишається чимало важливих, проте нез’ясованих або малодосліджених питань:

«Серед них – роль князя Василь-Костянтина Острозького в унійних процесах й участь у роботі антиунійного Собору в Бересті. На цьому Соборі були представлені як духовні, так і світські особи. Зокрема, протосинкел (представник) Константинопольського патріарха Никифор Кантакузин, а також протосинкел Александрійського патріарха Кирило Лукаріс. Тому знайомство із здобутками авторитетних українських істориків, як професор Леонід Тимошенко, має неабияке значення, передусім для самого університету, оскільки такі зустрічі стимулюватимуть дослідження спадщини князів Острозьких й Острозької академії»,

зазначив Андрій Смирнов.

Леонід Тимошенко зауважив, що лекція присвячена одній із центральних проблем історії Берестейської унії – позиції князя В.-К. Острозького, який спочатку обстоював концепцію «універсальної» унії, але в кінцевому підсумку очолив опозицію православних.

Спікер вважає конфесійну політику князя цілком виваженою й послідовною і заперечує декілька історіографічних міфів, зокрема й сучасних. Леонід Тимошенко додав, що учасником Берестейського православного собору в жовтні 1596 року, неформальним лідером якого вважався В.-К. Острозький, був також протосингел і намісник Александрійського патріарха Кирило Лукаріс, який мав дві місії на Русь.

Про загадковість і значення цих місій для справи збереження українсько-білоруського православ’я розповів спікер у другій сюжетній лінії лекції.

Переглянути запис зустрічі можна за покликанням.