«Ніч у музеї» НаУ ОА 2017: поринути у світ мистецтва

20.05.2017

Головною професійною подією для всієї музейної спільноти є, беззаперечно, Міжнародний день музеїв, а загальноєвропейську акцію «Ніч музеїв» вже традиційно визнано як одну із найпопулярніших та найбільш відвідуваних щорічних музейних заходів.

Уперше подію було проведено 1997 року в Берліні, а, завдячуючи французам, музейно-виставкову акцію визнано міжнародним дійством. Саме у ніч з 18-го на 19-те травня музеї корегують свій розклад та відкривають двері в незвичну пору доби. Від заходу й до світанку — це ніч, в яку не прийнято спати.

Формат чотирьохгодинного нон-стоп дійства під час акції «Ніч музеїв» став для НаУОА вже традиційним: цього року відвідувачі вже вшосте могли прогулятися підземними й надземними ходами закладу й в інтерактивній формі із залученням акторів та під супровід екскурсовода відкривали для себе чимало нового та цікавого.

Тема цьогорічної Ночі в музеї — «Мистецтво». Напередодні події організатори обіцяли вразити відвідувачів абсолютно оновленою програмою й не тільки цікавими експонатами, а ще й креативним способом подання матеріалу. Поєдналися розповідь, світлові ефекти та театралізоване дійство. Посередник між групою екскурсантів та магічним світом мистецтва водив відвідувачів старовинними підземеллями капуцинів, внутрішнім двориком, довгими коридорами університету і, зрештою, зазирнув із групою в круглу залу бібліотеки Острозької академії. Лунали розповіді про життя монахів, дописувача священної книги, відлюдника-іконописця, художника, зачарованого своєю музою, та історії про інших, залучених до події, персонажів.

«У рамках цьогорічної „Ночі в музеї“ моєю роллю було грати відлюдника-іконописця. Мене найбільше вразила одна з порад від організаторів стосовно того, як мені грати свою роль. Суть цієї поради полягала в тому, що мені варто просто бути собою. Здавалося, це найпростіше — просто бути собою, але, як виявилося, це не так і просто — бути собою, коли можеш відчувати себе кимось іншим»,

розповідає Євген Яковенко, якому якнайяскравіше вдалося передати образ іконописця, що веде усамітнене життя.

«З відгуків попередніх років ми зрозуміли, що відвідувачі хочуть бачити нові, незвідані локації в ОА. Цього року ми обрали такою „таємною кімнатою“ хори студентсько-викладацького храму. Ідея з проекцію на склепіння з’явилася випадково під час обговорення акції з музейниками. Дуже вдячні працівникам ТЗН та волонтерам, адже без них проведення заходу було б неможливе»,

коментує Андрій Брижук, один із учасників події.

На стіни академічного храму проектували стелі найвідоміших храмів світу під цікаві розповіді театрального архітектора. Окремої уваги заслуговують співи церковного хору академії, а також виступ скрипальки, що музикою творить свої скульптурні форми, нотами пише живопис, породжуючи мистецтво й живучи ним.

Особливо атмосферним було блукання Підземною мистецькою галереєю, прикладання руки до відбитків рук древніх людей та розповіді про трипільську культуру. А бібліотека цього вечора заграла іншими барвами у дусі робіт Ван Гога.

«Особисто для мене „Ніч у музеї“ — це не просто екскурсія. Тут немає екскурсовода, який довго і нудно розповідає про експонати. Тут вони самі розповідають свою історію. І не завжди їх розповідають актори. Шкода, що цього року не було атракцій, які можна було відвідувати перед або після екскурсії, так як це було минулого року. Але, натомість, територія, на якій відбувався захід, стала більшою, маршрут — цікавішим, а оздоблення і різномаїття локацій — багатшим. Інколи я навіть не впізнавав коридори уже рідної академії. З нетерпінням чекатиму наступної „Ночі...“ та нових вражень»,

ділиться емоціями після події Володимир Мельничук, студент 2-го курсу факультету міжнародних відносин.

Упродовж театралізованої акції можна було виграти унікальні подарунки, зокрема фігурку жінки-берегині, відповівши на запитання щодо історії часів Трипілля. Тривав нерозривний діалог між екскурсоводом, акторами та відвідувачами, і здавалося, ніби саме мистецтво промовляє до екскурсантів.

«Але не всім вдасться зрозуміти його (мистецтво)»,

наголосив на початку заходу ведучий.

Що ж, маємо надію, що більшості все ж вдалося відкрити глибинну суть мистецтва для подальшого його розвитку.

Теги: Острозька академія, Ніч у музеї, Мистецтво, Музей історії Острозької академії