Острозька академія долучається до відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому

30 травня 2016

Студенти Острозької академії вже вкотре демонструють свою освіченість на всеукраїнській арені. Цього разу університетська команда на чолі з художником-реставратором Державного історико-культурного заповідника м. Острога, мистецтвознавцем Миколою Бендюком долучилися до проведення культурологічної акції на підтримку історико-мистецького фестивалю «Острог-Ренесанс» від «Мистецьких експедицій». Акція відбулася в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику 20 травня. Під час зустрічі презентували проект відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому.

Ректор Національного університету «Острозька академія», професор Ігор Пасічник зазначає:

«Князь Костянтин Острозький має тісний зв’язок з Києво-Печерською лаврою. Підтвердженням цього є поховання в дальніх печерах прадіда Костянтина Острозького князя Федора, який прийняв постриг під ім’ям Феодосій і після смерті був канонізований. Згідно із заповітом, видатний державний та військовий діяч українського та литовського народів князь Костянтин Іванович Острозький був похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Його син київський воєвода князя Василя-Костянтина Острозького замовив поховання у серпні 1579 року. Таким чином доволі закономірно, що і тепер „Острозька академія“ та Києво-Печерська лавра продовжують існувати і працюють пліч-о-пліч».

Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому було ключовим етапом відтворення Успенського собору Києво-Печерської лаври. Цей пам’ятник демонструє далекий час в історії України та Литви. Проект відтворення пам’ятника, розроблений українськими та литовськими фахівцями 13 жовтня 2015 року був схвалений на громадському обговоренні, що проходило в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику.

У фондах Заповідника зберігаються окремі фрагменти цього пам’ятника, які дають певне уяву про його первісний вигляд. У процесі роботи над відтворенням пам’ятника можна орієнтуватися на іконографічний матеріал, зокрема гравюри і фото в книгах початку і середини ХІХ століття. Пам’ятники, на кшталт надгробку Костянтина Острозького, є частиною європейського культурного простору, і вони мають бути збережені та відтворені.

Після презентації для учасників острозької делегації була проведена екскурсія Заповідником та концерт духовної музики.