Петро Кралюк – перший лауреат всеукраїнської премії імені Уласа Самчука

21.02.2016

Письменника та публіциста, першого проректора Національного університету «Острозька академія» Петра Кралюка нагородили за збірку історичної прози «Синопсис». Вручення відбулося у Шумському Будинку культури в рамках Фестивалю української книжності «На білому коні». Раніше нагорода мала лише обласний масштаб, а вже цього року здобула статус всеукраїнської. Премію Петрові Кралюку вручав голова Національної спілки письменників України Михайло Сидорожевський.

«Як на мене, те, що така людина приїхала на вручення, дуже піднімає статус нагороди. В Україні на даний момент немає такої престижної премії для прозаїків, саме нагорода імені Уласа Самчука претендує на це»,

говорить Петро Кралюк.

Петро Михайлович став першим лауреатом всеукраїнської премії імені Уласа Самчука. Письменник зізнається, що для нього це було приємною несподіванкою. Сама нагорода має свою історію. Вона була заснована ще у 2006-му році в Тернопільській області і мала також лише обласний статус. Нагородження лауреатів премії традиційно відбувалось на території Шумського району, оскільки саме там знаходиться село Тилявка, де Улас Самчук прожив довгий час. Зараз у Тилявецькій школі знаходиться музей імені письменника, в якому є речі, якими справді користувався Улас Самчук. Також там майже щорічно відбувався фестиваль «На білому коні» за назвою книги письменника.

З 2011-го року захід не організовували. Також деякий час не призначали лауреатів, але сама премія зберігалась, адже її статус узаконили. Цього року фестиваль відновили, а нове керівництво Тернопільської обласної організації НСПУ на чолі з Олександром Смиком вирішило надати нагороді всеукраїнського масштабу.

«Я дуже ціную Уласа Самчука не лише як прозаїка, а й взагалі як мислителя,

каже Петро Михайлович.

Його філософія для сучасників є дуже цінною, але інша справа, що, на жаль, часто бракує адекватного сприйняття Уласа Самчука. У своєму житті я зустрічав це вже не раз. Наприклад, коли було 100-річчя дня народження Самчука я запропонував статтю про письменника одному досить відомому і авторитетному виданню (називати його я не буду), але мені відмовили у публікації. Усе через те, що Самчук співпрацював з нацистами. Так, це правда, через деякі обставини все так і було, проте він змушений був так робити».

За словами Петра Кралюка, є ще й інший момент «несприйняття» Уласа Самчука: він занадто проукраїнський. Говорячи про наш вступ до Європи, він наголошував, що нам не потрібно брати там попсову культуру, а лише високу. При цьому, рухаючись у Європу, нам треба зберігати наші традиції. Так, Улас Самчук був традиціоналістом, але водночас у його творах присутні модерністські моменти. Він умів вдало це поєднати. Сам Петро Кралюк розділяє погляди письменника, адже як говорить Петро Михайлович, його праці також мають традиціоналістський характер і співзвучні з філософією Уласа Самчука.