Сучасні університетські міста: урбанізація та ознаки європейськості

17 травня 2016

У рамках фестивалю «Острог — Ренесанс» та дискусійної платформи «Місія сучасного університету» 17 травня в Острозькій академії відбулася лекція на тему «Університет і місто». В центрі уваги північно-східний Глухів та західний Острог.

Спікерами виступили викладач кафедри культурології Національного університету «Острозька академія», кандидат філософських наук Максим Карповець, помічник директора Глухівського національного університету ім. О. Довженка Володимир Любивий та директор Музею історії Острозької академії, кандидат історичних наук Анастасія Хеленюк.

Максим Карповець зазначає, що місто — це територія можливостей. На відміну від малих населених пунктів ми маємо змогу рухатися не лише головною асфальтованою вулицею міста, а й шляхом саморозвитку.

«Є дві суттєві риси, які вирізняють і характеризують міський спосіб життя: по-перше, це наявність вільного часу, по-друге — наявність публічних місць»,

стверджує Максим Карповець.

Навіть у випадку «плаваючого» та не «рамкового» робочого дня, ми можемо дозволити собі час на себе і для себе. А для чого публічні місця? По-перше, це відпочинок від буденних турбот, — таке собі корисно-приємне проводження часу, аби було про що розповісти друзям наступного дня за кавою на роботі. По-друге:

«Цей публічний простір дає змогу проявити себе стилістично, тобто продукувати свій стиль»,

додає пан лектор.

Також під час лекції з’ясували, що мається на увазі під ознаками європейськості. Володимир Любивий переконує, що для жителів міста Глухова — це, перш за все, цінності — рівність, свобода, гідність, солідарність, громадянство та правосуддя. Від цих понять відштовхують та до них апелюють жителі 36-тисячного міста в Сумській області.

«Ми можемо говорити про європейськість нашого міста, бо всі громадяни є рівними у своїм правах, вільними та мають прямий доступ до керуванням містом»,

коментує Володимир Любивий.

Фінальний спіч був присвячений європейськості Острога. Анастасія Хеленюк чітко охарактеризувала місто за шкалою європейськості. Звертаючи увагу, на історичний, географічний та культурний аспекти.

«Якщо говорити про історичний, то можна впевнено згадувати про битви світового значення. Натомість культурний — це європейський зразок побудови Острога. Архітекторів запрошували з далекої Італії. І взагалі, Острог — це типове ренесансне місто. І не забувайте, що Острог був одним із міст, які отримали Магдебурзьке право»,

розповідає директор Музею історії Національного університету «Острозька академія».