Тетяна Мялковська: «Ми не можемо дозволити собі жити щасливо, коли за сусідніми дверима плаче вдова чи помирає Герой»

10.04.2016

В Острозькій академії завершилася виставка художніх робіт воїнів АТО, що є результатом «Арт-пострілу» — арт-терапії для учасників АТО. Закриття відбулося 4 квітня.

«Арт-постріл має подвійну мету: робота з людьми, які переживають постстресовий синдром, і популяризація такого виду мистецтва, особливо серед молоді»,

зазначає керівник проекту, художниця Тетяна Мялковська.

До Острозької академії привезено більше 100 робіт 44-х авторів. Картини Руслана Кашаюка, Миколи Трофімока і Сергія Петрини були передані університету.

«Ми хочемо розповісти про проблему за допомогою виставки від самих учасників цієї біди для того, щоб люди знали, і, звичайно, лишити після себе слід. Картини — не просто передача мистецтва, це передача і болю, і жалю, і тієї історичної події»,

розповідає Тетяна Мялковська.

Арт-терапію не слід ототожнювати з реабілітацією через мистецтво, бо арт-терапія — це більш активне тренування, яке дозволяє змінити стан свідомості, переключити страхи і постстресовий синдром, перевести проблему в позитив. Терапія шляхом мистецтва — група працює над ремісничою діяльністю, коли люди під спокійну гарну музику, навчаючись і працюючи, здобувають той душевний затишок.

«Арт-терапія дала поштовх до дій — написання ікон. Останнім часом я вже тим живу. Спочатку в мене було нерозуміння, як в одній людині може поєднатися створення ікон за допомогою бісеру і військова професія снайпера в АТО. Для мене це не арт-терапія, це уже життя, яке ти вклав в роботу. Арт-терапія — витягування людини з того життя, не тільки війни. Тут я потерпів більше, ніж на війні. Там я знав, що робив. Я зрозумів, що я повинен нести це слово, це світло, яке мені там (на Сході) не дало загинути»,

ділиться відчуттями воїн Руслан Кашаюк.

«Перше, що говорять бійці: „Вже пізно робити з мене художника“. Але вони дивляться на роботи інших, пробують самі, їм це цікаво, їх це затягує. Просто собі „відключаєшся“ і працюєш, не думаєш про інші проблеми»,

розповідає воїн Микола Трофімок.

На думку керівника проекту, важливо правдиво подавати інформацію про події на Сході і не бути байдужими, бо, як зазначила художниця, «ми не можемо дозволити собі жити щасливо, коли за сусідніми дверима плаче вдова чи помирає Герой».

«Арт-терапія — привід для того, щоб знайти спільноту, об’єднану проблемою, ідеєю, спілкуванням однодумців, що роблять одну справу. Це зміна себе через свою працю, зміна думки поглядів аудиторії. Створений продукт — посередник між тим і тим світом, бо картина об’єднує автора і глядача, відповідно адаптовує воїна до мирного світу»,

розповідає художниця.

Враженнями ділиться студентка 2 курсу спеціальності «Журналістика» Наталія Стаднік:

«До цієї зустрічі я взагалі нічого не знала про арт-терапію, але розповідь пані Тетяни мене без перебільшення дуже захопила, зачепила за живе. Одна справа — просто слухати про якісь психологічні прийоми, і зовсім інша — бачити це в дії. Думаю, що ми зобов’язані допомагати адаптуватися людям, котрі повернулися з АТО. Справа, яку робить пані Тетяна, заслуговує найвищої похвали».

Арт-постріл — волонтерський проект, який займається психолого-емоційною реабілітацією бійців та ветеранів АТО і їхніх родин. Діє на фінансову підтримку благодійників. Вилучені кошти від продажу картин розподіляються таким чином: 50% йде авторам, 50% — на розвиток проекту. Наступна виставка робіт воїнів АТО очікується у Радомишлі 16 квітня.