Доктор Мордехай Юшковський: «Наше майбутнє за освітою»

06 травня 2016

У рамках семінару «Перлини мови і культури їдиш» у Національному університеті «Острозька академія» чотири лекції прочитав академічний директор Міжнародного центру з вивчення мови та культури їдиш при Всесвітньому єврейському конгресі, доктор Мордехай Юшковський.

Лекції були присвячені мапі України в літературі мовою їдиш, взаємопроникненні українського та єврейського фольклору, літературі єврейської міграції та єврейській літературній творчості в СРСР.

За словами Мордехая Юшковського, на їдиш спілкувалося понад 90 відсотків єврейського населення України. Це була їхня основна мова. Із їдиш пов’язана велика культурна спадщина, тому ми повинні її зберегти та увіковічити:

«Мені особисто легше розуміти теперішнє через минуле. Острог сьогодні — невеличке провінційне містечко. Але знаючи, що тут було раніше, ми можемо уявити це місто як потужний центр освіти, науки і духовності».

Як стверджує пан Юшковський, Центр юдаїки, який відкрився в Острозькій академії, може стати провідним в Україні, оскільки знаходиться в автентичному місці. Так, до війни 65% жителів Острога були євреї. У XVII-XVIII ст. це була потужна община на Волині, центр єврейської науки. У євреїв існувала традиція здійснювати розшифровку тих міст, де вони проживають. Острог вони називали «Остра», що перекладається як «буква Тори». Тут була Синагога, рабини, тут писалися релігійні єврейські книги.

«Наше майбутнє за освітою і тими постулатами, які молодь у себе вбирає. Якщо студентство Острозької академії збагне, що єврейська община — це велика частина минулого міста, то забезпечить відповідно бережне ставлення до пам’яті єврейського народу в Острозі. Наприклад, в Ізраїлі досить розвинена система земляцтва. І Острозьке земляцтво багато зробило для увіковічення єврейської общини Острога: видані книги пам’яті з планами міста, зі спогадами старожилів, при Інституті національної пам’яті „Яд Вашем“ функціонує сайт, присвячений острозькій єврейській общині. Думаю, що те ж саме має робити українська молодь і тут. Адже свого часу відбувалося взаємопроникнення єврейської та української культур, наші народи впливали один на одного. Тому без розуміння життя іншого народу не можна зрозуміти свої національні особливості»,

розповідає Мордехай Юшковський.

Доктор Юшковський, як працівник освіти з багаторічним стажем, у минулому інспектор Міністерства освіти Ізраїлю з викладання їдишу, пообіцяв посприяти започаткуванню обмінних програм між студентами Острозької академії та єврейськими навчальними закладами.

«Студентам Острозької академії хочу побажати великих успіхів. Я бачу серед вас провідників полікультурного суспільства, яке не замикається на власній історії, а хоче вивчати культуру різних місцевих етносів. Якщо Центр юдаїки буде розвиватися, ми з великим задоволенням приймемо групу студентів у ізраїльських, литовських та інших університетах. Гадаю, обмін між студентами — абсолютно реальний»,

стверджує Мордехай Юшковський.