Викладач Острозької академії взяв участь в осінній школі в Молдові

04 жовтня 2016

Доцент кафедри історії Національного університету «Острозька академія», кандидат історичних наук Андрій Смирнов узяв участь у Міжнародній осінній школі «Видима пам’ять: пам’ятники, місця пам’яті та меморіали в Республіці Молдова і Україні», яка відбулася нещодавно у Кишиневі та Чернівцях. У рамках проекту німецької організації Moldova-Institut Leipzig у ній взяли участь студенти та молоді науковці з Німеччини, Грузії, України та Молдови.

У центрі уваги школи стало питання візуалізованої історичної пам’яті на пострадянському просторі. В першій частині проекту передусім обговорювалися такі проблеми, як культура пам’яті й політика історіографії, коммеморативні практики і меморіальні комплекси Республіки Молдова, радянське минуле в пострадянській пам’яті Грузії, пам’ять про депортацію в Гагаузії, пам’ятні знаки жертвам Голокосту в українських селах, пам’ятники Леніну в Молдові. У Кишиневі А. Смирнов зробив презентацію на тему «Ленінопад: декомунізація по-українськи», яка викликала жваву дискусію.

Програма школи була насичена цікавими зустрічами та екскурсіями. Зокрема, під час поїздки в Гагаузьку автономію міжнародна делегація відвідала Музей історії села Авдарма, Меморіал пам’яті, побувала в Будинку дитячої творчості, а також ознайомилася з експонатами фото-галереї Ігната Казмали і дитячими виробами у виставковому залі Бізнес-центру.

Учасники школи мали змогу наочно переконатися, що пам’ятники радянського періоду використовуються насамперед у російськомовних регіонах Республіки Молдова, таких, як Комрат, Бєльці, Бендери, Тирасполь, для збереження радянського розуміння історії і демонстрації зв’язку з Росією.

Друга частина проекту відбувалася на базі Чернівецького національного університету, де обговорювалися питання нової концепції місць пам’яті про Голокост, меморіалізації Голодомору в сучасній Україні, сталінських депортацій в Чернівецькій області. Дослідники відвідали місця пам’яті в Чернівцях, Білій Криниці та селі Магала.

Проект фінансувався DAAD за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.