Некрокомунізм Вано Крюґера

23 жовтня 2015

Поет-двотисячник, «народний комісар із питань ідеології» Вано Крюґер презентував свої поетичні збірки в Національному університеті «Острозька академія».

Упродовж 25 років Україна існувала у викривлених координатах розвитку. Вона декларувала незалежність, проте не спромоглася викоренити пережитки комуністичної спадщини. Як наслідок, лише у 2015 році Верховна Рада України прийняла Закон про декомунізацію, який, своєю чергою, реалізовується лише за формою, а не за суттю. Це свідчить про гостроту проблеми існування комуністичної ідеології в реаліях сучасного життя.

Вано Крюґер, український поет-експериментатор, іронічно висвітлив радянську дійсність у збірці поезій «Прощальний поцілунок Ілліча». Некрокомунізм автор трактує як гру з мертвою радянською спадщиною. Його захоплює «загравання» з ідеологією, яка вже віджила своє, проте оточує нас зусібіч. Пам’ятники, назви вулиць та міст ― лише деякі з багатьох форм існування радянської міфології в сучасній Україні. Вано Крюґер закликає своїх читачів до деміфологізації.

«Ідеологія ― це і є міфологія. Я працюю із залишками патогенної міфології. Некрокомунізм нам життєво необхідний, адже ми повинні закрити питання комунізму, щоб його не закрили за нас»,

каже поет.

Молодий поет надає перевагу нерегулярним формам поезії, бо вважає їх не обмеженими певними рамками. Верлібр, на його думку, є шляхом до чистої поезії, звільненої від диктату форми. Під час зустрічі Крюґер читав як ліричні, так і політичні поезії зі збірок «Вертеп на Куренівці» та «Прощальний поцілунок Ілліча». Варто зазначити, що діалог гостя з аудиторією був доволі невимушеним. Зустріч закінчилася гучними аплодисментами як «некрокомуністу», так і Олександру Ірванцю, завдяки якому і відбулося знайомство В. Крюґера зі студентами Острозької академії.